Komentář: Video pomáhá, ale rozhodčí si ho nesmí brát jako rukojmí

Konečně to jede. Už i na první scéně, na mistrovství světa. Jen nikdo nechápe, proč se novince brání přebohatá Liga mistrů. Fotbal si konečně pustil video k tělu, záznamy pomáhají rozhodčím. Je to sakra dobrá věc, jenže sudí ji také zneužívají.

Dvakrát za čtrnáct utkání vstoupilo na nynějším šampionátu v Rusku video výrazně do hry. Pokaždé to bylo v pořádku, jenže tyto situace ukázaly i jeden ze zásadních problémů: alibismus rozhodčích.

Rozhodčí na mistrovství kontrolují kontroverzní situace na obrazovce pod stříškou.

Poprvé se stalo v duelu Francie s Austrálií. Útočník Antoine Griezmann byl faulován v úniku na bránu. Pro sudího z Uruguaye to bylo složité rozhodnutí. Australan Joshua Risdon škrtl o Francouzovu nohu jen jemně. Útočník však situaci mohl jen těžko ustát, bylo to ve velké rychlosti, v ní stačí málo.

Hrálo se dál, až za chvíli arbitr Andrés Cunha začal na pokyn z videorežie zkoumat pochybnou chvíli. Rozhodl se pro penaltu – správně.

Po tomto zákroku kopala Francie proti Austrálii penaltu.

„Sedm z deseti lidí by vám řeklo, že penalta byla, tři se budou hádat, že ne. Pro rozhodčího to bylo velmi těžké. I oni jsou jen lidé a chybovat je lidské. Systém videorozhodčího je teprve na začátku a musíme se ještě hodně učit, jak ho používat,“ řekl poté australský trenér a známý Nizozemec Bert van Marwijk.

Má pravdu, ale debaty prostě budou. Bez nich fotbal existovat nebude.

Zato by měl existovat bez alibismu rozhodčích, který se projevil v druhém případě na mistrovství.

V zápase Švédska s Koreou byl po hodině hry naprosto jasně faulován Viktor Claesson, jehož sundal ve vápně příliš snaživý Kim Min-u. O penaltě nebylo pochyb, přesto si ji rozhodčí Joel Aguilar nedovolil odpískat.

Ač jde o zkušeného sudího, srabácky se spolehl na radu z vyšších míst, tedy z místnosti, kde sedí videosudí.

„Penalta byla jasná, ale nechápu, proč ji rozhodčí neodpískal hned,“ upozornil i švédský trenér Janne Andersson.

Korejec Kim Min-u fauluje Švéda Viktora Claessona. Po poradě s videorozhodčím píská sudí penaltu.

Aguilar ze Salvadoru si vzal video jako rukojmí, místo aby bleskově a sebevědomě rozhodl. Jako kdyby Cristiano Ronaldo při penaltě žádal druhý pokus.

Zápas se kvůli tomu zastavil na dobré tři minuty. Faul se udál v 62. minutě, vítěznou branku z penalty má švédský kapitán Andreas Granqvist zapsanou v 65.

To je zbytečné zdržení a jeden z hlavních argumentů odpůrců videotechnologie. Systém za proluku přitom vůbec nemůže.

Jen alibistický rozhodčí.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:47 středa 17. října 2018. Anketa je uzavřena.

  • 202
  • 196
  • 185
  • 155
  • 8
  • 7