jít naiDNES.cz

Kamenná tvář ruského trenéra baví svět. Je Čerčesov nástupcem tyrana Tichonova?

Ruské reprezentaci se povedl nevídaný kousek a celá země je na nohou. Paradoxně snad jediným Rusem, který po senzační výhře nad Španělskem neskáče radostí, je trenér Stanislav Čerčesov. Nad záběry jeho kamenného výrazu ve chvíli, kdy Španěl Aspas neproměnil rozhodující penaltu, se teď baví celý internet. Máme tu snad nového Viktora Tichonova, který pro změnu s hokejovou reprezentací sbíral jeden titul za druhým, ale přitom se snad za celou kariéru jedinkrát neusmál?

Trenér ruských fotbalistů Stanislav Čerčesov sice vypadá jako přísný chlapík, asi nikdo ale nečekal, že by ho z míry nedokázal vyvést ani senzační postup přes favorizované Španělsko. Když ale Iago Aspas neproměnil rozhodující penaltu a poslal Rusy skutečně do dalšího kola, Čerčesov nehnul ani brvou.

Internet se teď baví nad záběry, na nichž celý ruský tým propukne v jásot, zatímco na Čerčesově tváři se neobjeví ani náznak alespoň nepatrného úsměvu. Kouč pouze zvedne ruce nad hlavu, jako by snad jeho svěřenci právě vyhráli obyčejný přátelák.

„Pocity jsou jednoduché. Emoce projevujete, když vedete tým během zápasu. Teď je to za námi a já už přemýšlím nad dalším zápasem,“ vysvětlil na pozápasové tiskové konferenci a vzápětí dodal, že si emoce schovává na později.

Rusové padají do extáze, ale trenér Čerčesov ani nehne brvou.

Rusové padají do extáze, ale trenér Čerčesov ani nehne brvou.

V případě Čerčesova se skoro nabízí paralela s někdejším koučem, pro změnu hokejové reprezentace Ruska, legendárním Vladimírem Tichonovem (†84). Ten si za svou kariéru připsal nespočet titulů, svět si ho ale pamatuje spíš jako nesmlouvavého diktátora.

Viktor Tichonov proslul jako tyran a muž s kamennou tváří.

Viktor Tichonov proslul jako tyran a muž s kamennou tváří.

Tichonov byl mužem s kamennou tváří. Neusmíval se, neradoval, zato hráči měli z jeho tyranských praktik hrůzu. Zakazoval jim odchody do NHL a říkalo se, že s nimi jedná jako s otroky a dělá z nich jen poslušné stroje na vítězství.

O Čerčesovi zatím podobné informace na veřejnost neprosakují a zřejmě to s ním nebude ani z části tak žhavé jako s Tichonovem. Vše ale nasvědčuje tomu, že určitě není typem trenéra, který by si se svými svěřenci šel po zápase sednout do hospody. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:32 30. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Trapas
  7
 • Cože
  6
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Sladký
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat