jít naiDNES.cz

Jak Pelta hledá náhradu za Vrbu: Z hotelového bazénku a po sedlácku jako vždycky

Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta hledá nástupce trenéra Pavla Vrby. Ten po mistrovství Evropy zmizel do ruské ligy. | foto: iDNES.cz

Už v pátek by měl Miroslav Pelta, šéf českého fotbalu, oznámit, kdo je hlavním kandidátem na post trenéra české reprezentace. Způsob, jakým míří (zřejmě) ke jménu Karel Jarolím, je amatérský.

Dejme si jeden příklad. Antonio Conte, kouč Italů, už před mistrovstvím Evropy oznámil, že po turnaji končí. Přijal totiž nabídku vést londýnskou Chelsea. Na šampionátu se s týmem rval do poslední penalty rozstřelu s Německem. Ztráta motivace? Myšlenky na nové angažmá? Ani náhodou.

„Jsem rád, že teď už je všechno oficiální a skončily spekulace. Můžu se naplno soustředit na práci u italské reprezentace. Na povinnosti pro Chelsea se vrhnu až po Euru,“ uvedl Conte v oficiálním prohlášení dva měsíce před EURO.

Ital Antonio Conte skončil po EURO u národního mužstva. Udělal to s noblesou,...

Ital Antonio Conte skončil po EURO u národního mužstva. Udělal to s noblesou, narozdíl od Pavla Vrby.

Všichni měli jasno, zkrátka čistý stůl.

Proti tomu stojí česká realita. Pavel Vrba celé jaro vehementně odmítal kontakty s ruskou ligou. “Ne, ne, nikam nejdu,” vztekal se při opakovaných otázkách.

Ještě po posledním zápase na mistrovství bral dotazy na budoucnost jako útok na svou osobu. Byl podrážděný. Dnes víme důvod. Už v tu chvíli věděl, že lže, za pár dnů totiž podepsal smlouvu s Anži Machačkala.

Takový kontrakt rozhodně nevzniká jediný den - řeší se peníze, bydlení, auto, letenky, pojištění, kompetence. Navíc Vrba si sebou vzal české spolupracovníky. Těžko je jeden večer oslovil a druhý den spolu letěli do velké země.

Tím dostal - logicky - do potíží fotbalovou asociaci. Ta sice věděla, že má Vrba ve smlouvě výstupní klauzuli ve výši kolem 10 milionů korun, kterou může aktivovat, předpokládalo se však, že ve funkci zůstane.

Nakonec, sám to opakovaně tvrdil...

Předseda asociace Miroslav Pelta bude po EURO počítat. Už teď mužstvo vydělalo...

Miroslav Pelta je na dovolené v Řecku. Odtud shání nového kouče pro národní mužstvo.

Jenže je to jinak, Pelta nyní shání nového trenéra. Kvalifikace mistrovství světa startuje na začátku září. To je celkem šibeniční termín. Navíc když v týmu skončili starší hráči jako Jaroslav Plašil, Davidové Limberský a Lafata. K tomu není jisté, zda budou pokračovat dvě hlavní hvězdy Tomáš Rosický s Petrem Čechem.

Zápas s Tureckem byl možná posledním reprezentačním vystoupením Petra Čecha.

Zápas s Tureckem byl možná posledním reprezentačním vystoupením Petra Čecha.

Pelta se do toho pustil po svém. Je na dovolené, tu nejprve chtěl zkrátit, ale nakonec rozhodnutí změnil. Tak si to představme: Stojí po kolena ve vodě a telefonuje. To je úsměvné, ale zároveň absurdní.

Jakou má totiž šéf fotbalu vlastně kvalifikaci pro výběr trenéra? Své krédo už mnohokrát prozradil: “Pro mě je dobrý trenér ten, který v neděli vyhraje.”

Karel Jarolím je podle všeho vážným kandidátem na místo trenére reprezentace.

Karel Jarolím je podle všeho vážným kandidátem na místo trenére reprezentace.

Jenže aby vyhrál, musí něco umět. Navíc český celek čeká drsný přerod - generační i herní. Je potřeba nápad, švih, erudice. Pelta by měl zkoumat, zapojit další odborníky, vybrat kandidáty. Až poté rozhodnout.

On to dělá jinak - po svém, po sedlácku. Tak jako vede celý fotbal.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:21 3. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  25
 • Trapas
  21
 • Haha
  14
 • Tvl
  12
 • Cože
  11
 • Sladký
  10
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat