S fotbalem začínal Miroslav Pelta ve svých šesti letech. Jako malý chlapec hrál za mančaft TJ Krásná Lípa. Později si ho všimli v nedalekém Slovanu Varnsdorf.
Během studia Střední průmyslové školy stavební v Liberci se na internátu seznámil s vychovatelem Vlastimilem Caklem, jedním ze zakladatelů jablonecké ODS. Díky němu se v patnácti letech dostal do TJ LIAZ Jablonec.
Měl pověst velmi nadějného brankáře, ale dotáhl to „jen“ do druhé ligy, kde v dresu Jablonce odchytal 25 utkání a jedno další si připsal během vojny ve VTJ Tábor v sezoně 1983/84.
Hráčskou kariéru Pelta ukončil kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním potížím.
„Zažil jsem ho jako talentovaného brankáře, když do Jablonce přišel z Varnsdorfu. Chodil na stavební průmyslovku do Liberce. Já jsem dělal asistenta trenéra Chobota a my jsme Mirka zařazovali do přátelských zápasů, byl to dobrý gólman,“ vzpomínal na Peltu pro Deník.cz fotbalový trenér Luboš Šrejma.
Chtěl být komentátorem, nakonec vytáhl Jablonec z bídy
Po ukončení hráčské kariéry Miroslav Pelta snil o tom, že se stane alespoň fotbalovým komentátorem.
Vzhledem k jeho vrozené vadě řeči to ale byl neuskutečnitelný sen. U fotbalu ale „Velký čáp“ zůstal a vyklubal se z něj úspěšný funkcionář.
V roce 1991, kdy mu bylo pouhých sedmadvacet let, se stal předsedou milovaného Jablonce. Mančaft, který od druhé poloviny osmdesátých let hrál pouze nižší soutěže, dokázal rychle nastartovat a dostat mezi elitu.
Pro Peltu byl v jeho funkcionářských začátcích v Jablonci velkým pomocníkem kouč Jaroslav Dočkal.
„Vytvořil v Jablonci silné mužstvo. A uměl to i mimo hřiště. Bylo těžké proti nim hrát,“ vzpomínal v rozhovoru pro Reflex.cz bývalý šéf fotbalového svazu František Chvalovský.
„Od začátku byl takový, že když šlo jít za hranu, tak za ni šel. Přirozený talent. Fotbalu rozuměl, byl vždy pracovitý – a taky srdcař,“ popisuje Miroslava Peltu další známý fotbalový funkcionář Jiří Kubíček.
Fotbalový boss, politik a realitní magnát
V sezoně 1993/94 Jablonec pod jeho vedením suverénně vyhrál druhou ligu a po téměř dvaceti letech se tak severočeský celek vrátil do nejvyšší fotbalové soutěže, kde v novodobé historii hraje velmi výraznou roli a pravidelně trápí ligové favority.
Peltovi se později začalo dařit také na poli realit. Hned po revoluci totiž na úvěr skoupil několik domů v centru Jablonce, které později začal pronajímat.
V mladém věku se dostal také do regionální politiky, kopal za občanské demokraty a pronikl až na radnici! Jeho politické konexe se mu poté hodily pro jeho hlavní byznys: fotbal.
Radnici získal například pro přestavbu stadionu Střelnice. „Jsem budovatel. Stadion v Jablonci beru jako svoje dítě, svoje dílo,“ říkal tehdy pyšně.
Teď budovateli Peltovi hrozí dvanáct let za údajné machinace s dotacemi na sport. On se ale evidentně baví! Více o jeho kauze ZDE.
Fotogalerie |