• Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Hokejový Kašparův klenot zničil Lotyše: Roztáhni mi nohy

Lukáš Kašpar právě rozhodl duel s Lotyšskem a slaví s českou střídačkou. | foto: ČTK

Je to jistota české hokejové reprezentace. Útočník Lukáš Kašpar se rozjede k samostatnému nájezdu a pošle puk mezi brankářovy nohy. Gól! Tak rozhodl i druhý duel mistrovství světa s Lotyšskem, Češi vyhráli 4:3.

Před šesti roky došel podceňovaný tým až ke zlatým medailím, ve čtvrtfinále i semifinále rozhodovaly o úspěchu samostatné nájezdy. V obou případech jel jako první Lukáš Kašpar - a v obou případech pokořil gólmana střelou mezi betony.

Komentátor Robert Záruba to tehdy popsal svérázně: “Zase vytáhl svůj klenot, bekhendový blafák a roztáhni mi nohy, já tam dám puk.”

To se proti Lotyšům opakovalo. Kašpar rozhodl složitý duel.

“Když to vystřelím v pravý čas a gólman neví, kam to budu dávat, tak to je většinou gól,” řekl střelec.

Tentokrát vysvobodil utahané mužstvo v utkání hraném čtyřiadvacet hodin po památné (a vítězné) bitvě s domácím Ruskem. Češi vedli 2:0, jenže pak zaváhali. A dvě minuty před koncem Lotyši, mimochodem při Kašparově vyloučení, otočili skóre na 3:2. Naštěstí necelou minutu před závěrečnou sirénou vyrovnal liberecký Bilý Tygr Michal Řepík.

První dvě branky zápasu s Lotyšskem dal kapitán Tomáš Plekanec.

“Celý zápas jsme si trochu pokazili,” přiznal Kašpar. “Začali jsme se bát a oni sehráli dvě minuty před koncem krásně přesilovku,” ocenil soupeřovu kvalitu útočník Petr Koukal.

Duel nakonec dospěl do nájezdů a k vítězství. Brankář Pavel Francouz totiž chytil všechny tři lotyšské pokusy, proto stačila Kašparova bezva finta.

Rozhodující moment. Lukáš Kašpar překonal z nájezdu Edgarse Masalskise.

Češi tak mají po dvou zápasech pět bodů, což je perfektní vstup do ostře sledovaného turnaje. “Někteří lidé jsou překvapení, ale my ne. Tady ten tým je dobrej,” prohlásil Kašpar.

Brankář Pavel Francouz vychytal všechny lotyšské nájezdy.

Zatím to nejsou prázdná slova. Další díl cesty za medailí se koná v pondělí, do cesty se Čechům postaví Švédové.