jít naiDNES.cz

Ligový Expres: Sparťan zachraňuje Plzeň, slávista Spartu... No a? První klub je jen první holka

Hájí barvy, které jako malí nesnášeli. Fanoušci – ti radikální – jim to nemohou zapomenout. Ale tak to prostě je. Proto slávista Bořek Dočkal léčí Spartu, proto sparťan Jakub Brabec pomáhá při obranné nouzi Plzni. Ligový Expres se zabývá přelétavci ve fotbale.

„Reakce ze Sparty neřeším,“ pronesl Jakub Brabec po svém prvním zápase za Plzeň. Viktorii pomohl k výhře 2:1 v Opavě, tedy na stadionu, kde to nemá lehké žádný favorit.

Jakub Brabec se po svém prvním zápase za Plzeň zdraví s opavským Dominikem...

Jakub Brabec se po svém prvním zápase za Plzeň zdraví s opavským Dominikem Simerským.

Především ji však spasil v době, kdy má neskutečnou personální krizi ve středu obrany.

On, sparťan odmalička, přišel zachránit tým, který od klubu jeho srdce převzal v posledních deseti letech vládu nad českým fotbalem.

Přitom na Letné by spásu také potřebovali, a to ještě víc. Jenže obránce, jenž v poslední době na angažmá v Belgii a Turecku strádal, nebyl pro Spartu nyní zajímavý. Objevily se hlasy, že si řekl až moc velké sumy (plat 10 milionů ročně plus 10 milionů provizi pro agenta), ale to Brabec odmítl.

„K penězům jsme se ani nedostali,“ řekl.

Na Letné ho prostě nechtěli, tak to je. Proto – a rád – přijal nabídku z Plzně.

Bořek Dočkal začal hrát ligu ve Slavii v osmnácti letech.

Bořek Dočkal začal hrát ligu ve Slavii v osmnácti letech.

Ale co na tom? Vždyť sama Sparta spoléhá jako na spasitele na Bořka Dočkala, záložníka, jenž začal kopat ligu ve Slavii, v mužstvu, které na Letné nenávidí ještě daleko více než Plzeň.

Přitom nyní při návratu po dvou letech vítal Dočkala vyprodaný stadion. Chlapík s desítkou na zádech najednou úplně změnil náladu okolo tápajícího kolosu. Pryč jsou nadávky, spíš Spartu obchází naděje.

Ve fotbale už totiž dávno skončil věk věrných. Pár se jich, samozřejmě najde. Lionel Messi asi odkroutí celou kariéru v Barceloně. Kam by také chodil, že?

Lukáš Vácha odehrál za Slavii v lize jedinou minutu.

Lukáš Vácha odehrál za Slavii v lize jedinou minutu.

V Česku je za zásadního srdcaře považován Milan Baroš. Ano, pro Ostravu žije. Pomáhal jí finančně, hrál zadarmo. Ve veteránském věku se za Baník rve s až nepříčetným nasazením.

Ale nezapomeňte, že i on kopal českou ligu jinde, za Liberec a Mladou Boleslav. Ostrava o něj neměla zájem, tak šel tam, kde ho chtěli…

Proto Josef Hušbauer, ač vystřílel Spartě titul, nyní kope za Slavii, jež si ho zamilovala. „Král Hušby“, tak ho v Edenu titulují.

Proto Lukáš Vácha, odchovanec Slavie, působí už šest roků ve Spartě. A stal se jednou z jejích nejvýraznějších tváří. „První klub je jako první holka. Na ten se nezapomíná, ale už je ze mě sparťan,“ vykládal několikrát.

Teď ano. Ale co když se ozve Slavia?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:16 28. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  13
 • Trapas
  13
 • Haha
  11
 • Cože
  11
 • Sladký
  10
 • Tvl
  9
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře