jít naiDNES.cz

Ligový Expres: O (ne)narušeném trenéru Vrbovi a jeho příchodu na Spartu

Mohl by trenér Pavel Vrba odejít z Plzně do Sparty? Ve fotbale se občas dějí věci... | foto: Profimedia.cz

Sparta sice o víkendu zahrála velmi slušně v Opavě, vyhrála 3:0, přesto hledá velké trenérské jméno. Na seznamu má i Pavla Vrbu, stvořitele úspěšné Plzně. Ligový Expres glosuje jeho možný příchod na Letnou.

Už je to pár let, co v Plzni vysadili u stadionu vrbu. Strom, který má připomínat muže, jenž byl nejviditelnější postavou rozmachu místní Viktorie, klubu, který narušil nadvládu pražských velikánů Sparty a Slavie a především prvnímu z nich sebral kus pýchy i hrdosti.

Trenér Pavel Vrba čeká, zda ho Sparta osloví s nabídkou.

Trenér Pavel Vrba čeká, zda ho Sparta osloví s nabídkou.

Když se pak Pavel Vrba vracel z ruského angažmá a během jara 2017 se mluvilo o jeho možném odchodu do Sparty, Adolf Šádek, generální manažer klubu, pohrozil: „Kdyby šel do Sparty, první, co bych udělal, tak bych vyškubl tu jeho vysazenou vrbu u plzeňského stadionu, třikrát se šel na ni to a poslal mu ji do Přerova.“

Nestalo se.

Vrba se vrátil do své Plzně, loni s ní vyhrál další titul a na podzim vydělal klubu v Lize mistrů na 800 milionů korun.

Jenže spojení Vrba–Šádek už není tak pevné jako dřív. Mluví se o tom v zákulisí, naznačují to i některé výroky manažera.

Například když vykládá o horším herním projevu Viktorie či nutnosti pozměnit kádr. Vrba přitom dál drží na své koně, Dana Koláře, Davida Limberského, Milana Petrželu…

Na fotbalisty, kteří mu pomohli udělat z Plzně hegemona posledních deseti let. Jenže také na borce, kteří zestárli, už nemají takový chtíč a samozřejmě drajv, což se projevuje hlavně v papírově lehčích zápasech na hřištích soupeřů.

Navíc Plzeň ztrácí za Slavií, pět zápasů před koncem ligy, jasným favoritem na titul.

Michal Horňák převzal po Zdeňkovi Ščasném první tým Sparty.

Michal Horňák převzal po Zdeňkovi Ščasném první tým Sparty.

A do toho vlétne Sparta. Zoufalý a klopýtající obr vyhodil jedenáctého trenéra za osm roků. Zdeňka Ščasného nahradil (dočasně) Michal Horňák. Klub nyní hledá někoho, kdo by na Letnou vrátil titul, Ligu mistrů, dobrou hru.

Jindřicha Trpišovského se ukradnout nepovede, ve Slavii má všechno. Peníze, kádr, za zády ochránce v podobě sportovního ředitele Jana Nezmara. K tomu rozdělanou práci.

Vrba, ač se to zdá jako bláznivý nápad, by mohl být dostupnější.

Michal Horňák by měl vést Spartu do konce sezony.

Michal Horňák by měl vést Spartu do konce sezony.

„Žádná nabídka nepřišla, je pro mě zbytečné se o tom bavit. Já nespekuluji, takže nemám co řešit,“ řekl plzeňský trenér po výhře nad Duklou.

Poté se ještě usmál při odpovědi na otázku, zda mu spekulace o zájmu Sparty narušily přípravu na ligový souboj: „Připadalo vám, že jsem nějak narušenej?“

Na Spartě jméno Vrba každopádně řeší.

A to ze dvou důvodů. Získat ho by bylo terno. V posledních deseti letech není v Česku úspěšnější trenér.

Zadruhé se šrumec kolem kouče může hodit i jako poškádlení soupeře. Sparta se ještě chce pokusit sesadit Plzeň z druhého místa a ve fotbale odnepaměti bojuje všemožnými zbraněmi. Trošku podrýt jistotu protivníka se vždycky hodí.

Nebo se opravdu uskuteční velký trenérský přesun?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:55 27. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Trapas
  11
 • Haha
  10
 • Cože
  10
 • Sladký
  9
 • Tvl
  9
Komentáře