Ligový Expres: O tom, jak Dočkal vyhání blbou náladu, i o dětských slzách Baníku

25. února 2019
Byl to on, kdo zahnal (alespoň pro jednou) blbou náladu z Letné, již na ikonickém stadionu měli po šlágru kola ve fotbalové lize pouze hráči a fanoušci Ostravy, která na Spartě prohrála 2:3. Ligový Expres komentuje vliv Bořka Dočkala na Spartu i nářky brankáře Baníku Jana Laštůvky.

Kolorit prvních jarních zápasů fotbalové Sparty byl přes výhry v malých pražských derby nad Bohemians i Duklou hlučně nepříjemný především pro hlavního trenéra Zdeňka Ščasného.

„Ščasný ven!“ znělo na Letné i na Julisce.

Bořek Dočkal nahrál proti Baníku na vítěznou branku.

Bořek Dočkal nahrál proti Baníku na vítěznou branku.

Ne od příznivců soupeře, ale od vlastních fanoušků. To rozhodně nepotěší.

Na druhou stranu není po posledních měsících divu. Ščasný je jedním z hlavních viníků trvajícího (už začal před jeho příchodem) úpadku Sparty.

Jenže i blbou náladu dokáže změnit jeden povedený fotbalový kšeft. Návrat hráče, od nějž všichni až nekriticky čekají, že bude spasitelem týmu zaostávajícího za hlavními rivaly Slavií a Plzní.

Bořek Dočkal slavil výhru nad Baníkem i se starším synem.

Bořek Dočkal slavil výhru nad Baníkem i se starším synem.

V neděli poprvé po dvou letech natáhl rudý dres Bořek Dočkal a najednou útoky na kouče ustaly.

„Věděl jsem, proč ho chci,“ říkal Ščasný po utkání. Mluvil především o Dočkalově herním přínosu, vlivu reprezentačního kapitána na správnou hierarchii v týmu.

Jenže Sparta určitě počítala i s dopadem na atmosféru na stadionu. Dočkal, ač začínal s velkým fotbalem ve Slavii, Spartou při minulém angažmá načichl, stal se oblíbencem a šéfem.

Proto na něj mají fanoušci nyní velké nároky, které – jak ukázal na podzim v národním mužstvu – může plnit.

Vítězný gól Sparty dal proti Baníku devatenáctiletý Václav Drchal.

Vítězný gól Sparty dal proti Baníku devatenáctiletý Václav Drchal.

Proti Baníku to sice ještě nebylo úplně ono, vždyť nehrál zápas tři měsíce. „Jel jsem na hraně,“ přiznal záložník, jenž se ihned stal kapitánem.

Ale to zásadní, s čím Sparta počítá, nakonec přinesl. Nahrál totiž mladíkovi Václavu Drchalovi na vítězný gól, a právě asistence jsou Dočkalovou dlouholetou doménou.

Zápas Sparty s Baníkem však nakonec nebyl jen o Dočkalovi. Do jedné z hlavních rolí – pozitivní i negativní – se vlastně sám obsadil sparťanský obránce Lukáš Štětina.

Jeho kousky rozplakaly celou Ostravu.

Kapitán Baníku Milan Baroš se tentokrát proti Spartě neprosadil.

Kapitán Baníku Milan Baroš se tentokrát proti Spartě neprosadil.

První byl šílený faul na Milana Baroše. Slovenský hromotluk sundal českou legendu na půlce hřiště a dostal žlutou kartu. Tohle je málo, měl jít ven. Rovnou červená a hotovo.

„Bary by ji dostal,“ postěžoval si pak brankář Baníku Jan Laštůvka. To byl na druhou stranu zbytečný brekot.

Laštůvka narážel na podzimní Barošův atak hlavy slávisty Tomáše Součka. Za něj dostal ostravský kapitán červenou a distanc na pět utkání. Zcela po právu.

Jenže při mnoha jiných situacích, ne tak ostrých, byl Baroš vyloučení uchráněn. Pomohlo mu jeho jméno i aura superhvězdy.

Ale zpět ke Štětinovi. Ten o chvíli později benevolentnosti sudího Jiřího Houdka využil a dal vyrovnávací gól. Nakonec přesto nedohrál, ve druhé půli za další neohrabaný faul dostal druhou žlutou.

Sparta v tu chvíli vedla 2:1 a i v deseti zápas zvládla. Faktor Dočkal zafungoval.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:28 úterý 25. června 2019. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 13
  • 11
  • 11
  • 10
  • 10
Komentáře