Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Ligoví fotbalisté chtějí podporu od státu. Nemorální, brání se Schillerová, ta je pro lidi v nouzi!

  Zda si fotbalisté dojdou pro „podporu“, je podle Schillerové jen věc morálního přístupu. | foto: Autor: Koláž Expres

  Finanční podpora s názvem Pětadvacítka je podle Ministerstva financí určena těm OSVČ, jichž se nejvíce dotkl současný nouzový stav. Jedná se o částečnou podporu pro lidi, kteří nyní procházejí velmi těžkým obdobím. Dosáhnout na ni mohou například i ligoví fotbalisté, což se mnoha lidem nelíbí. Podle ministryně financí Aleny Schillerové záleží především na morálním přístupu každého fotbalisty, zda si pro peníze od státu zažádá, či nikoliv. Reakce ze strany některých fotbalistů na sebe nenechaly dlouho čekat.

  Debata v Senátu ohledně podpory pro podnikatele a živnostníky postižené aktuální krizí byla velmi vyhrocená. Některým politikům se nelíbilo, jak jsou pravidla nastavena, a kritizovali také skutečnost, že i když na podporu nedosáhnou ty OSVČ, které si navíc přivydělávají třeba jako uklízečky, někteří i prvoligoví fotbalisté si o pětadvacet tisíc korun zažádat mohou a dostanou je.

  „Fotbalisté, no... Pár mailů už jsem ohledně toho dostala. Nechám to na těch fotbalistech a na jejich morálním přístupu, jestli si chtějí přijít říct o 25 tisíc. Myslím si, že by neměli,“ řekla senátorům Alena Schillerová.

  Tato slova však naštvala bývalou oporu Baníku Ostrava Václava Svěrkoše, k němuž se následně přidal i současný hráč Baníku Milan Lalkovič, který fotbalově vyrůstal v miliardářské Chelsea.

  14.dubna 2020 v 18:22, příspěvek archivován: 15.dubna 2020 v 15:25

  @pokec_x @PetrNerad94 @alenaschillerov je to vysmech pre nas ‍♂️

  14.dubna 2020 v 18:32, příspěvek archivován: 15.dubna 2020 v 15:25

  @LalkovicMilan10 @PetrNerad94 @alenaschillerov Přijdeme o mnohem víc, než je 25k.. Ale ne každý bere 100k+ a nechápe, že klukům, co berou 50k měsíčně hrubého a klub jim třeba ještě vezme 20-30%, tak jen tak tak vyžijí..

  Fotbalisté ve své debatě na sociálních sítích zjevně nepochopili, že částka 25 tisíc korun neslouží k pokrytí nákladů za probíhající epidemii, ale má fungovat jako alespoň částečná pomoc pro ty, kteří nevědí, jak existenčně krizi zvládnout.

  Je třeba podotknout, že Schillerová reagovala na námitku, že místo chudých uklízeček si pro peníze přijdou ligoví fotbalisté, zároveň jim neupřela právo se o peníze přihlásit, pokud jsou jejich smlouvy nastaveny tak, že skutečně finančně nevyjdou.

  „V zákoně je pojistka, ale nechci jí vyhrožovat, protože to není její účel. (...) Ale pokud se tam objeví nějaký fotbalista anebo někdo jiný, kdo si o peníze řekl, a pak se z přiznání ukáže, že nebyl nijak postižen, tak tam ty nástroje pro potrestání jsou,“ varovala Schillerová všechny, kteří by chtěli podporu inkasovat, i když by nemuseli.

  Z těchto slov je zřejmé, že Schillerová narážela pouze na ty případy, kdy si peníze od státu, tedy od spoluobčanů, vyžádají například fotbalisté, kteří nemusejí obracet každou korunu.

  Přesto se mnozí ozvali a ministryni zahrnuli spoustou urážek a opakovaným připomínáním, že ne všichni z nich jsou milionáři.

  Drazí fotbalisté, podpora je určena i pro vás, pokud ji skutečně potřebujete. Rozdává ji sice vláda, ale patří nám všem a pochází z našich daní a je ukázkou solidarity.

  Ti, kteří vědí, že se bez ní mohou obejít, si o ni žádat nemusejí, to je ostatně ten „morální přístup“, o němž mluvila ministryně Schillerová a který lidem, jako je Václav Svěrkoš, tak vrtal hlavou.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz