Jak se z legendy stane směšná loutka. Šéf Chovanec to dobře ví

Jozef Chovanec se v létě stal šéfem českých rozhodčích. Zdá se, že je jen loutkou mocných. | foto: Profimedia.cz

V českém fotbale se to zase vaří. Jeho nejmocnější postava Roman Berbr, bývalý sudí, estébák a kdesi cosi, se zbavuje oponentů. To se čekalo. Nejsmutnější postavou příběhu je však Jozef Chovanec, nynější šéf komise rozhodčích, bývalý reprezentant, hráč národního mužstva, legenda Sparty. A Berbrův poskok.

Když kopal a trénoval na Letné, fanoušci mu neřekli jinak než „šéf“. Na hřišti elegán, hlava nahoře, páska na levém rukávu. Ne nadarmo se jeho biografie jmenuje Kapitán z Letné.

Legendární chvíle: Jozef Chovanec vybíhá v roce 1995 k derby se Slavií, i když...

Legendární chvíle: Jozef Chovanec vybíhá v roce 1995 k derby se Slavií, i když v té době dělal ve Spartě manažera. Jeho tým duel vyhrál a odrazil se k titulu.

Jozef Chovanec byl ve fotbale respektovaný muž. Možná až uctívaný. Když vedl národní tým, v klidu zvládal hvězdy typu Pavla Nedvěda, Patrika Bergra. I tito velikáni ho brali.

Jenže to se změnilo.

A nejvíce je to vidět dnes.

V létě byl Chovanec dosazen do čela komise rozhodčích. Vybral si ho Roman Berbr, byť jen místopředseda asociace, tak její faktický vládce.

Důvod byl jasný: Chovanec mu bude vděčný, že má co dělat. V trenérských nabídkách už se nějaký čas nepřehrabuje.

Navíc se v posledních letech vyprofiloval jako velmi ohebný muž. Říká, co se mu hodí, chová se podle toho, co je výhodné. Proti proudu mocných rozhodně nepůjde.

Jozef Chovanec vedl velké týmy: Spartu, reprezentaci či Slovan Bratislava.

Jozef Chovanec vedl velké týmy: Spartu, reprezentaci či Slovan Bratislava.

Berbr v jeho osobě získal nástroj, jak mít kontrolu nad rozhodčími. Navíc jméno, které není tolik ušpiněno jako jiní bývalí sudí, kteří by se Berbrovi na exponovaném místě dozajista líbili.

Chovancova role se ukázala právě nyní. Z komise sudích byl vyhozen Roman Hrubeš, garant projektu videorozhodčích. Berbrovi se tato novinka nezamlouvá a Hrubeš byl její hlavní tváří.

Navíc byl už členem minulé komise, již vedl Michal Listkiewicz – a ten rozhodně nešel Berbrovi na ruku.

Polský odborník však na konci minulé sezony skončil, byť se během jeho působení výrazně zlepšila kvalita rozhodčích. Listkiewicz Berbrovi vyházel jeho věrné, což se místopředsedovi asociace nelíbilo. Proto si Polák balil kufry.

Jozef Chovanec při fyzických testech rozhodčích.

Jozef Chovanec při fyzických testech rozhodčích

Ale zpět k Hrubešovi. Chovanec na konto jeho konce v komisi řekl v úterý: „Je to moje rozhodnutí. Berbr za tím není.“

Jenže Hrubeš se už v pondělí setkal s Berbrem a Martinem Malíkem, předsedou asociace, a ti mu oznámili, že nebude pokračovat.

Chovanec o tom moc dobře věděl, jen chtěl přikrýt Berbrův vliv. Ukázal se tak jen jako loutka na provazech fotbalové mocipána.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:14 9. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  10
 • Super
  7
 • Haha
  6
 • Tvl
  6
 • Cože
  4
 • Sladký
  4
Komentáře