Sparta vydražila dresy, kdežto Turci Šuralovi odhalili sochu a pojmenovali po něm hřiště

12. listopadu 2019
Za žádný jiný klub neodehrál Josef Šural během své kariéry méně zápasů než za turecký Alanyaspor. Přesto jsou pocty, jichž se mu v jeho posledním klubu dostává, značné. Přitom kluby Liberec nebo Sparta, kde toho Šural odehrál výrazně více, žádné velké gesto nepředvedly.

Dohromady odehrál v Turecku jedenáct zápasů a jednou se střelecky prosadil. Přesto už tam má tragicky zesnulý Šural vlastní sochu, dětský park se svým jménem a rovněž je po něm pojmenováno hřiště.

Vedení Alanyasporu už v minulosti rozhodlo, že doživotně vyřadí číslo „90“, s nímž bývalý český reprezentant za klub hrával. Navíc se také zavázali k pomoci Šuralově rodině.

Přitom o vyřazení čísla dresu, což je jedna z největších poct, v Praze ani neuvažovali, a tak je rozdíl v přístupu českých klubů oproti tomu z Turecka opravdu do očí bijící.

„Klub se rozhodl pokračovat v plnění svých smluvních povinností vůči tragicky zesnulému Josefu Šuralovi a do budoucna finančně zajistí rodinu reprezentačního útočníka,“ uvedla turecká hráčská asociace.

Šural podepsal smlouvu, která měla platit až do léta 2021.

V Turecku uctili památku Josefa Šurala velkolepým způsobem.

Dvacetinásobný český reprezentant přestoupil do Alanyasporu v lednu tohoto roku poté, co se nedomluvil na pokračování ve Spartě. Život jej stála nehoda týmového minibusu, kterým se společně se spoluhráči vraceli z utkání proti Kayserisporu.

V minulosti se klub loučil s fotbalistou velkým transparentem přímo na tribuně, kde bylo uvedeno: „Tohle město na tebe nikdy nezapomene.“

V Turecku uctili památku Josefa Šurala velkolepým způsobem.

A tato slova se nyní potvrzují. Ve městě samotném už je totiž možné najít sochu Josefa Šurala společně s dětským parkem a hřištěm, které rovněž nese jeho jméno.

„Svět truchlil, když jsme ztratili fotbalistu, ale nás to v Alanyi zarmoutilo ještě víc. Jsme hrdí, že po něm můžeme pojmenovat park a uctíme jeho památku,“ řekl prezident Alanyasporu Hasan Cavusoglu během ceremoniálu, jehož se účastnili i turečtí politici.

Přímo na místě byl i ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Na slavnostní otevření parku byla pozvána i Šuralova žena Denisa, ta se ovšem musela omluvit, jelikož se aktuálně stará o jednu z nemocných dcer.

V Turecku uctili památku Josefa Šurala velkolepým způsobem.

Josef Šural za sebou zanechal manželku a dvě malé dcery. Pomoci rodině se v minulosti rozhodla také Sparta, která dresy, v nichž nastoupili hráči v utkání s Ostravou, poslala do dražby. Na hřišti se pak držela minuta ticha. Sparta Praha nakonec oznámila, že v aukci vybrala 422 890 korun a ty následně předala rodině svého bývalého kapitána.

Nutno podotknout, že částka kolem půl milionu korun odpovídá zhruba jednomu měsíčnímu platu, který Josef Šural na konci svého pobytu ve Spartě pobíral.

Doposud není jasné, zda se k podobně velkorysým gestům, která můžeme sledovat z Turecka, přidá i některý z českých klubů, za něž Josef Šural hrál.

Soud s řidičem, který dopravní nehodu způsobil, bude po prvním slyšení, jež se odehrálo v srpnu, pokračovat již 14. listopadu. Podle tureckého práva mu hrozí až patnáct let vězení.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:35 středa 11. března 2020. Anketa je uzavřena.

  • 47
  • 38
  • 37
  • 36
  • 34
  • 32
Komentáře