Blíží se konec Jaromíra Jágra? Na Floridě se mu vůbec nedaří. Co za tím je?

8. listopadu 2016

V minulé sezoně byl Jaromír Jágr nejproduktivnějším hráčem Floridy. | foto: Reuters

Co se s ním děje? Jaromír Jágr není ve své kůži. V NHL prožívá nejhorší start od chvíle, kdy se do ní vrátil v roce 2011 po ruské anabázi. Ve třinácti zápasech dal jediný gól, neprosadil se ani při nočním zápase své Floridy Panthers proti Tampě Bay.

V létě zase změnil přípravu. Ukázal, že v době, kdy se v NHL prosazují ještě ani ne dvacetiletí mladíci, on, skoro pětačtyřicetiletý matador, neustrnul. Ze stravy vynechává jídla obsahují lepek, zhubnul, při tréninku jezdil na koloběžce.

„Tenhle pohyb nejlépe simuluje bruslení,” vysvětloval. „Jsem sice už dost starý, ale myslím, že mi nové věci pomůžou. Člověk nemůže dělat pořád to samé dokola,“ řekl před odletem do zámoří.

Na začátku sezony ho vítaly slavobrány, Jágr byl zmiňován jako přírodní úkaz, když ve svém věku může naprosto plnohodnotně působit v nejlepší soutěži hokejového světa.

„Je úžasné, co dokáže dělat. Zaslouží si obdiv, protože tvrdě pracuje, a to je důvod, proč stále patří mezi nejlepší,“ vykládal kouč Floridy Panthers Gerard Gallant.

Oblíbená pozice Jaromíra Jágra.

Oblíbená pozice Jaromíra Jágra.

Po třinácti utkáních sezony je to ale jinak, Jágr strádá, příliš se nedaří ani Panthers. Možná za to mohou nové dresy, na nichž není Panter tak bojovný, jako býval v minulých letech...

Ale vážně. Jágr si prožil i nepříjemnou zdravotní chvilku. Musel odstoupit ze sobotního zápasu, odhadovalo se, že se mu vrátily jeho klasické potíže, tedy bolesti třísel. Byla to mystifikace, útočník jen dostal koňara (měl naražený stehenní sval), a proto mohl už v noci na dnešek naskočit do zápasu.

Fotogalerie

Souboj s Tampou Bay však jasně ukázal jeho rozpoložení. Samozřejmě, Jágr mohl být spokojený, protože Panthers nakonec vyhráli, jenže on zase nebodoval. Přitom měl čtyři pokusy, ani jeden však neskončil brankou.

I to je symptomatické - slavná osmašedesátka má naprosto mizernou efektivitu střelby. Od začátku ročníku pálil devětadvacetkrát, ale dal jen jednu branku. To dělá úspěšnost 3,4 procenta. Během celé kariéry je přitom na úplně jiné dimenzi, dlouhodobě má efektivitu střelby 13,8 procenta.

Ani asistence nenaskakují obvyklým tempem, proto je Jágr na metě pěti bodů (jeden gól, čtyři asistence). Ještě v minulé sezoně přitom nasázel sedmadvacet branek a se šestašedesáti body byl nejproduktivnějším mužem Floridy. Mužstvu pomohl k postupu do play off.

Nynější ročník má rozjetý na nějakých třicet bodů, což by byl velmi znatelný ústup z vydobytých pozic.

Pro Jágra je aspoň útěchou jeho posun v nejrůznějších historických statistikách. Zatím jediný gól byl jeho 750. v NHL, na dohled má i druhé místo v celkové historické produktivitě.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:35 středa 8. března 2017. Anketa je uzavřena.

  • 52
  • 20
  • 19
  • 19
  • 19
  • 17
Komentáře