jít naiDNES.cz

Komentář: Vláda Jaromíra Jágra musí skončit, prosit velikána už je trapné

Jaromír Jágr oznámil po mistrovství světa 2015 konec reprezentační kariéry. | foto: iDNES.cz

Trenér, který povede hokejový národní tým od nové sezony, naznačil zásadní věc: Zkusím zlákat Jaromíra Jágra k pokračování reprezentační kariéry. Josef Jandač by to ale dělat neměl, sám Jágr tvrdí, že na to nemá.

Na jaře seděl v televizním studiu. Usmíval se, ale bylo to na první pohled vidět: Jaromír Jágr byl po domácím mistrovství světa unavený starý muž. „Už na to nemám,“ říkal.

Josef Jandač povede od nové sezony národní mužstvo.

Josef Jandač povede od nové sezony národní mužstvo.

Nemyslel herně, každý viděl, jak je stále na výši. Byl zvolen nejužitečnějším hráčem šampionátu. Sice k tomu přispěla převaha českých hlasů a taky jistá úcta ze strany zbytku světa, přesto jednoznačně patřil mezi TOP hráče velkého turnaje.

Jágra však deptala jiná věc, odpovědnost. Česká reprezentace se totiž za posledních dvacet let nedokázala zbavit závislosti na osobě nejlepšího hráče historie. I když překročil čtyřicítku, i když už nebyl v NHL nedostižným fenoménem, střelcem, tvůrcem neuvěřitelných akcí. „Jen“ jedním z nejlepších, což ukazuje i v této sezoně při angažmá ve Florida Panthers.

Jaromír Jágr stále září v dresu Floridy v NHL.

Jaromír Jágr stále září v dresu Floridy v NHL.

V českém dresu se na něj vždy upřela pozornost ve stylu: Přijel Jarda, nemusíme se bát. On roli přijímal, jenže také ho bourala, postupem doby se totiž změnil z nafrněné a přezíravé hvězdy v přemýšlivého hokejového barda. Proto mluvil po šampionátu v Praze tak zničeně, unaveně, až vyhasle.

Jágr totiž jako maják uprostřed prožil přerod českého hokeje ze světové velmoci v řadový tým. Česko nemá hráče, kteří by ho mohli zastínit, či mu aspoň ulehčit situaci. On je prostě jiný level, především co se očekávání týče.

Pro to všechno je zoufalé ho nutit k dalšímu návratu. Nový kouč reprezentace Jandač by ho neměl ani „zkoušet“. Jágrovi bude v době, kdy se bude hrát na přelomu léta a podzimu Světový pohár, čtyřiačtyřicet.

Už prostě musí nastat nová doba.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:23 15. května 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  235
 • Trapas
  125
 • Tvl
  33
 • Cože
  29
 • Haha
  24
 • Sladký
  17
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře