Od roku 1979 je íránským ženám zapovězeno navštěvovat fotbalová utkání. Oficiálním odůvodněním je, že by pro ně nebylo vhodné slýchat nadávky a vulgární chorály, všem je ale jasné, že na vině je především chatrné postavení žen v části muslimského světa.
Je znát, že práva žen začínají být pro Írán žhavým tématem, vždyť za zrušení zákazu chodit na fotbal bojuje třeba i prezident Hasan Rúhání. Zatím sice neúspěšně, udělenou výjimku pro právě probíhající šampionát je ale nutno považovat za úspěch.
Krásný pohled byl na stovky půvabných dívek už při utkání proti Španělsku přímo na ruských tribunách. Tam íránské zákony nedosáhnou, fanynky proto odhodily šátky, fandily, skandovaly a viditelně si fotbalový svátek užívaly.
Vláda se ovšem nyní rozhodla otevřít ženám i brány stadionu v Teheránu, kde probíhala projekce veledůležitého utkání s Portugalskem. Írán v něm potřeboval vyhrát, nakonec ale dosáhl pouze na remízu, která k postupu ze skupiny nestačila.
Bohužel i nadále platí, že se řadě hluboce věřících íránských muslimů vpuštění žen na fotbalový zápas ani trochu nelíbí.
Odvázané chování fanynek se v zemi setkává s vlnou kritiky a zřejmě nejostřejší slova volil vlivný soudce, generální prokurátor a člen Uskupení bojujících duchovních Muhammad Džafar Montazerí.
„Některé ženy si sundaly šátky a začaly zpívat a tančit. Tím jen ukazují nedostatek respektu k našim mučedníkům a zrazují revoluci,“ rozčílil se Montazerí a vzápětí íránským ženám pohrozil: „Pokud si myslí, že sem zavedou satanské zvyky, tak se hluboce mýlí!“
Pro Írán byl zápas s Portugalskem na letošním šampionátu posledním a jeho fanynky tak už dále na tribunách oslňovat nebudou. Je otázkou, zda pozitivní ohlasy z celého světa donutí íránskou vládu k tomu, aby nepochopitelný zákaz vstupu žen na fotbal zrušila.
Fotogalerie |