Íránské fanynky září na MS: „Zrádkyně, to jsou satanské zvyky,“ říká vlivný muslim

Fanynky Íránu rozzářily probíhající mistrovství světa v Rusku. Spoustě muslimů ale vadí, že by měly mít povolen vstup na stadion! | foto: koláž Expresu

Letošní fotbalový šampionát v Rusku otevírá jedno zásadní celospolečenské téma. Tím je postavení žen, které zejména v některých muslimských zemích hodně pokulhává. Třeba v Íránu od roku 1979 platí zákaz účasti žen na mužských sportovních utkáních. Právě Írán se rozhodl udělit ženám pro letošní mistrovství výjimku, mnoho muslimů ovšem rozvášněným fanynkám nemůže přijít na jméno. Generální prokurátor mluví dokonce o zradě a satanství!

Od roku 1979 je íránským ženám zapovězeno navštěvovat fotbalová utkání. Oficiálním odůvodněním je, že by pro ně nebylo vhodné slýchat nadávky a vulgární chorály, všem je ale jasné, že na vině je především chatrné postavení žen v části muslimského světa.

Je znát, že práva žen začínají být pro Írán žhavým tématem, vždyť za zrušení zákazu chodit na fotbal bojuje třeba i prezident Hasan Rúhání. Zatím sice neúspěšně, udělenou výjimku pro právě probíhající šampionát je ale nutno považovat za úspěch.

Krásný pohled byl na stovky půvabných dívek už při utkání proti Španělsku přímo na ruských tribunách. Tam íránské zákony nedosáhnou, fanynky proto odhodily šátky, fandily, skandovaly a viditelně si fotbalový svátek užívaly. 

Vláda se ovšem nyní rozhodla otevřít ženám i brány stadionu v Teheránu, kde probíhala projekce veledůležitého utkání s Portugalskem. Írán v něm potřeboval vyhrát, nakonec ale dosáhl pouze na remízu, která k postupu ze skupiny nestačila.

Další z půvabných fanynek Íránu.

Další z půvabných fanynek Íránu.

Bohužel i nadále platí, že se řadě hluboce věřících íránských muslimů vpuštění žen na fotbalový zápas ani trochu nelíbí.

Odvázané chování fanynek se v zemi setkává s vlnou kritiky a zřejmě nejostřejší slova volil vlivný soudce, generální prokurátor a člen Uskupení bojujících duchovních Muhammad Džafar Montazerí.

Íránské fanynky na mistrovství světa udivují svým šarmem.

Íránské fanynky na mistrovství světa udivují svým šarmem.

„Některé ženy si sundaly šátky a začaly zpívat a tančit. Tím jen ukazují nedostatek respektu k našim mučedníkům a zrazují revoluci,“ rozčílil se Montazerí a vzápětí íránským ženám pohrozil: „Pokud si myslí, že sem zavedou satanské zvyky, tak se hluboce mýlí!“

Pro Írán byl zápas s Portugalskem na letošním šampionátu posledním a jeho fanynky tak už dále na tribunách oslňovat nebudou. Je otázkou, zda pozitivní ohlasy z celého světa donutí íránskou vládu k tomu, aby nepochopitelný zákaz vstupu žen na fotbal zrušila.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:08 24. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  50
 • Haha
  19
 • Tvl
  16
 • Trapas
  13
 • Sladký
  10
 • Cože
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat