Když Italka Angela Cariniová zápas s ní po několika úderech vzdala a v slzách prohlásila, že tohle není fér, snesla se na Imane Khelifová vlna nejen kritiky, ale také nenávisti.
Ta ji provázela po celou dobu olympiády. Alžírská boxerka si totiž nakonec došla až pro zlatou medaili.
Její případ je zapeklitý. Khelifová neprošla změnou pohlaví, jako tomu je třeba v případě taktéž masivně kritizované transgender „plavkyně“ Lii Thomasové. V těle se jí ale tvoří mužské chromozomy, díky nimž má nad ženskými soupeřkami obrovskou výhodu.
Ona sama zarytě odmítá, že by nebyla ženou. Už během her se nechala slyšet, že je ženou a že se útoky podepisují na její psychice, načež vyzvala veřejnost, aby ji přestala označovat za muže. Jenže to žádný efekt nemělo.
A tak se Khalifová rozhodla k protiútoku. Rovnou ještě v Paříži podala žalobu na sociální síť X za kyberšikanu, což úřadům umožňuje vyšetřovat autory některých příspěvků.
Konkrétně se alžírské boxerce nelíbí, že dle jejího mínění mělo k nenávisti podněcovat i několik známých osobností, které mají miliony sledujících. Mezi nimi třeba americký exprezident Donald Trump, který prohlásil, že hodlá udržet muže mimo ženský sport, či autorka Harryho Pottera a známá bojovnice za ženská práva J. K. Rowlingová.
Ta se ke Khelifové vyjádřila v několika příspěvcích. V jednom z nich ji obvinila, že je mužem, který „si užíval utrpení ženy, kterou právě praštil do hlavy“.
V neposlední řadě se pak žaloba jmenovitě týká i samotného majitele sociální sítě X Elona Muska. Ten se totiž v jednom příspěvků vyjádřil, že absolutně souhlasí s tím, že muž nemá v ženském sportu co dělat.
Že se právě těchto tří osobností žaloba týká, oznámil právník Imane Khelifové Nabil Boudi. Také se nechal slyšet, že žaloba je součástí „boje za spravedlnost, důstojnost a čest“, který chce jeho klientka vést.
Fotogalerie |