Hokejový Expres: Skvělá výhra nad Švédy ukázala, v čem se trenér Říha mýlil

Perfektní výkon! Nejvyšší vítězství nad Švédy od rozdělení Československa. Hokejisté vstoupili do mistrovství světa parádně, výhrou 5:2. Hokejový Expres však připomíná, že hned první zápas šampionátu ukázal, v čem se mýlil trenér Miloš Říha.

Klobouk dolů, jak ho smekl střelec Dominik Kubalík po skvostné přihrávce Jana Kováře, již proměnil v utkání v Bratislavě v druhý český gól. Byla to možná klíčová branka ve vstupním duelu do mistrovství.

Jakub Vrána dal gól ze své první střely v národním týmu.

Jakub Vrána dal gól ze své první střely v národním týmu.

Češi totiž začali famózně, první třetinu úřadující šampiony doslova valchovali. „Je to hodně rychlé. Vytváříme si dost tlaku,“ lebedil si útočník Jakub Vrána po první třetině.

Jenže v té druhé supersilný sok zabral, byl lepší. Otočil skóre, poté však přišel Kubalíkův úspěch, kloboukové gesto a exkluzivní třetí třetina. V ní tři góly, jasná výhra, tři body.

A také potvrzení faktu, který kouč Miloš Říha celou sezonu i při kempu před mistrovstvím světa mírně popíral.

Česká radost po prvním gólu na šampionátu.

Česká radost po prvním gólu na šampionátu

Když přišel k týmu, měl v plánu postavit silné jádro z hráčů působících v Evropě. Z hokejistů, kteří mohli objíždět sezonní přípravné turnaje.

Hokejové prostředí to nepřijalo dobře, protože šanci dostávali matadoři jako Jiří Novotný či Ondřej Němec. Při vší úctě k jejich kariérám bylo vidět, že úroveň, na níž je mezinárodní hokej, je už jinde.

Říha tak přišel o možnost testovat mladé hráče, takzvaně je ohrávat, aby získávali zkušenosti do dalších let.

Zápas Česka se Švédskem sledoval našlapaný stadion Ondreje Nepely v Bratislavě.

Zápas Česka se Švédskem sledoval našlapaný stadion Ondreje Nepely v Bratislavě.

Druhá zvláštnost přišla během přípravy na mistrovství. Díky vývoji v NHL byli k dispozici velmi zajímaví hráči. Samozřejmě, Jakub Voráček či Radko Gudas, ti přijeli a měli jasno, že pojedou na velký turnaj.

V dalších případech však Říha překvapil. „Nikdo nemá jisté místo,” pronesl na adresu borců ze zámoří.

Mluvil tak například o Michaelu Frolíkovi, Jakubu Vránovi, Dmitriji Jaškinovi, možná i Filipu Hronkovi.

Možná to byl vzkaz směrem k hráčům z Evropy, jakési jejich uklidnění. Ale především šlo o podivnou větu, která mohla posily z NHL naštvat.

Útočník Calgary Flames Michael Frolík.

Útočník Calgary Flames Michael Frolík

Borci z NHL jsou prostě lepší než hokejisté působící v Evropě.

Už z principu. Proto v Kanadě a Americe hrají. Každý hráčů působící na starém kontinentu by chtěl do NHL. Říha si zkrátka nemohl dovolit posily ze zámoří opomíjet.

Jejich kvalita se také ukázala v duelu se Švédskem. Vrána dal dva góly ve svém prvním zápase za národní mužstvo. Ten číslo 1 dokonce vůbec první ranou v reprezentačním dresu. Vítěznou branku zapsal Frolík. Famózně hrál obránce Hronek, vidět byl Gudas i Voráček.

Brankář Patrik Bartošák dostává na mistrovství světa velkou šanci.

Brankář Patrik Bartošák dostává na mistrovství světa velkou šanci.

Jasně, i „Evropané“ přispěli. Patrik Bartošák zachytal výborně, skórovali Kubalík i Kovář. Ale základ k vítězství dodali hráči z NHL.

Je dobře, že Říha změnil názor. Jinak by nemohl uspět.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat