jít naiDNES.cz

Ubodal rozhodčího devatenácti ranami. Přesto se Slovák vrátil do špičkového hokeje

Ladislav Ščurko si odseděl necelé čtyři roky za vraždu. Už zase hraje slovenskou extraligu. | foto: Profimedia.cz

Vraždil. A brutálně. Hokejista Ladislav Ščurko je však už na svobodě a zase hraje na nejvyšší úrovni. V této sezoně má za sebou dva zápasy ve slovenské extralize, kam ho vytáhl klub HC Detva.

Rok v sobě nosil děsivé tajemství. Na začátku roku 2008 ubodal, a to devatenácti ranami, svého známého, rozhodčího Marka Liptaje. Ladislavu Ščurkovi, tehdy velkému talentu slovenského hokeje, bylo v té době jedenadvacet let. Sudí Liptaj byl o sedm let starší.

Ščurko dlouho unikal, ještě na jaře 2009 slavil v dresu Košic mistrovský titul. Až poté spadla klec.

Hokejista byl odsouzen nejprve na osm, poté na šest a po dalším odvolání na pět roků. Za vraždu. Polehčující okolností byl fakt, že ho rozhodčí vydíral, útočník byl navíc během hrozného činu opilý.

„Píchl jsem ho do břicha. Když si na zemi držel ránu, podřezal jsem mu na levé straně krku tepnu, aby vykrvácel. Nevím, co to do mě vjelo. Lituju toho, ale asi se to mělo stát,“ řekl Ščurko 23. dubna 2009.

https://www.youtube.com/watch?v=eiZ_YxlWBCQ

Později začal tvrdit, že je nevinný a hovořil v silné opilosti. Rozhodčího, jenž ho vydíral, podle něj zavraždili dva neznámí muži. Mluvil o Liptajových problémech se sázkařskou mafií.

Ale nikdo mu neuvěřil. Jeho popis případu byl totiž plný detailů. „Chtěl jsem mít jistotu, že je mrtvý. Tak jsem ho ještě píchl do srdce a do zad,” vypověděl. „Naložil jsem ho do auta a jel k Tatrám, kde jsou lesy. Vyložil jsem ho u polní cesty a vrátil se do Košic. Za týden jsem se tam vrátil s krumpáčem a lopatou, země byla zmrzlá,” doplnil.

Přesto tělo zakopal a spravedlnosti dlouho unikal.

Ladislav Ščurko slavil se Slovenskem stříbro na mistrovství světa do osmnácti...

Ladislav Ščurko slavil se Slovenskem stříbro na mistrovství světa do osmnácti let.

Jenže i na něj došlo. Ve vězení si však odseděl celkově jen tři roky a devět měsíců a v prosinci 2015 byl propuštěn. Od té doby se snažil vrátit do velkého hokeje. V minulé sezoně hrál druhou ligu za Michalovce a zaujal.

Aby ne, vždyť mohl mít velkou kariéru. Kdyby nevraždil… V Michalovcích nastřádal za čtyřicet čtyři zápasů čtyřicet sedm bodů a přišlo laso z první scény.

Od nové sezony obléká dres HC Detva v extralize, tedy nejvyšší soutěži. V prvních dvou duelech soutěže si nepřipsal ani jeden kanadský bod, ale nastupuje v elitním prvním útoku.

A také už nezapírá: „Byl jsem právoplatně odsouzený a respektuji rozhodnutí soudu. Funguji jako normální člověk a chci takový i zůstat.”

„Proč se k tomu vracet, už je to za ním. Laco je perfektní kluk a super hokejista,“ řekl pro web noviny.sk spoluhráč z Detvy Juraj Petro.

Ščurko prostě dostal druhou šanci. Jak s ní naloží?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:25 čtvrtek 11. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  19
 • Trapas
  9
 • Super
  5
 • Haha
  4
 • Cože
  3
 • Sladký
  2
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat