• Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Jak je možné, že derby Česko—Slovensko rozhodl Rus?

Dmitrij Jaškin rozhodl první zápas na mistrovství světa. Proti Slovákům dal gól v prodloužení. | foto: ČTK

Extra hokejový zápas, derby Česko–Slovensko rozhodl Rus. Příběh Dmitrije Jaškina, českého útočníka, který na mistrovství světa v Dánsku sundal Slováky gólem na 3:2 v prodloužení, je plný nevšedních chvil.

Ta poslední je nejzářivější. První zápas na mistrovství světa. První gól. Vítězný. V derby se Slovenskem. V zápase, který Česko otočilo nezapomenutelným stylem. V atmosféře, již by někdo těžko čekal na šampionát v Dánsku.

„Je to asi nejhezčí moment v kariéře,“ říkal Dmitrij Jaškin novinářům pár minut po sobotním nočním vítězství.

Je rozhodnuto. Dmitrij Jaškin střílí gól v prodloužení duelu se Slovenskem.

Branka je také možná potvrzením toho, že Jaškin pomalu, ale jistě vstupuje mezi hokejovou elitu. Ano, NHL si zahrál už ve dvaceti, ale od té doby si buduje pevné místo na té nejskvělejší hokejové scéně.

Až v této sezoně se naprosto bez debat prosadil do týmu St. Louis, stal se důležitým členem mančaftu. „Myslím, že to nebyla špatná sezona, určitě lepší než minulá. Je ale rozhodně co zlepšovat,“ nechválil se po ročníku, v němž si připsal v 76 zápasech 17 bodů za šest branek a jedenáct asistencí.

Dmitrij Jaškin hraje v NHL za St. Louis.

Kouč národního mužstva Josef Jandač s ním souhlasil a vybral ho do týmu pro mistrovství.

Pětadvacetiletý bojovník s ruskými kořeny proto vyrazil do Dánska. Není to pro něj nic nového – hrál už za reprezentace do osmnácti i dvaceti let a také za první mužstvo předloni na Světovém poháru.

Jeho cesta do českého dresu je jednoduchá. Táta Alexej přišel do Česka (jak jinak) hrát hokej v roce 1993. A stal se legendou. V dresu Vsetína vyhrál šestkrát mistrovský titul a v nové zemi se usadil.

Už v době, kdy dorazil, měl dva syny. Staršího Michaila, který si zahrál jeden zápas v extralize, především pak působil ve třetí nejvyšší soutěži. A také prcka Dmitrije – ten se narodil na jaře osudového roku 1993.

Alexej Jaškin slavil v dresu Vsetína šestkrát český titul.

Dmitrij se přes Vsetín a později Slavii, v níž nastupoval pod generálem Vladimírem Růžičkou, dostal až do reprezentace. Vybral si Česko, byť doma vždy mluvili rusky, byť každé léto vyrážel do Ruska za babičkou.

„Je pro mě těžké říct o sobě, že jsem jenom Čech. Není jím nikdo z mé rodiny, takže i já vždycky budu Rus. Ale zase jsem v Česku vyrostl, chodil tam do školy, mám tam všechny kamarády. A život šel tak, že reprezentuji Českou republiku. A reprezentuji ji rád,“ vyznal se před časem.