• Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

MS v hokeji: Češi mají jackpot za odvahu. To je velký obrat proti Slovákům!

Risk je zisk. Nebo nic. Čeští hokejisté – i jejich trenéři – v prvním duelu na mistrovství světa proti Slovensku riskovali. A brali jackpot, kterým je vítězství 3:2 nad Slovenskem po prodloužení.

Zbývalo nějakých patnáct vteřin do konce zápasu. Češi se nemohli dostat do slovenské sítě spletené kolem brány gólmana Marka Čiliaka. Jenže v tu chvíli nahodil motory mladík Martin Nečas.

Jeho osoba je symbolem zápasu se Slovenskem.

Útočník vyrovnal 9,6 vteřiny před koncem, poté měl velkou šanci v prodloužení. V obou situacích ukázal, že z něj roste velký hráč.

Martin Nečas se nakonec stal českým hrdinou.

A především svým gólem pomohl k velkému obratu. Češi porazili Slováky 3:2 a vstoupili do šampionátu výhrou.

„Ukázalo se, že když tomu půjdeme naproti, výhra může přijít,“ řekl Jiří Kalous, jeden z trenérů týmu, který rozhodně není považován za adepta na medaili. Spíš se počítá s jeho klopýtáním.

Nakonec se to ukázalo i v derby se Slovenskem.

V něm se našlo dost záporů. Dva inkasované góly v oslabení, v němž nefungovalo blokování střel. Některá zbytečná vyloučení, což je historicky česká bolest. Zbytečná nervozita, hektičnost. Kvůli těmto záležitostem český celek nemohl dlouho srovnat náskok soupeře.

Pokud se nepodaří obrousit tyto problémy, bude mít mužstvo v neděli velký problém. To ho totiž čekají supersilní Švédové.

Ale přejděme ke kladům, díky nimž Česko bere dva body.

Zaprvé – ale to už je trochu ohrané – jistota v bráně. Pavel Francouz mohl chytit obě gólové rány jedině s obří kupou štěstí. Jinak chytal klidně, solidně, bez výkyvů.

Dalším velkým plusem je odvaha trenérů. Parta kolem Josefa Jandače odvolala gólmana Francouze z ledu za stavu 1:2 už prakticky tři minuty před koncem. To je na české zvyklosti dlouhá power-play. Vyplatila se.

Klíčový moment. Marek Čiliak inkasuje necelých deset vteřin před koncem, Česko vyrovnává duel se Slovenskem.

Koučové také podrželi v sestavě mladíky – a především Nečase. Ten nebyl úplně ve své kůži, bylo vidět, že hraje na největší scéně poprvé.

Přesto se dostal na led, i když tým točil jen tři útoky. Přesto byl na hřišti během posledních vteřin, kdy například seděl na střídačce matador Tomáš Plekanec. Hrál i v prodloužení, podobně jako vítězný střelec Dmitrij Jaškin, jenž rovněž na mistrovství světa debutuje.

„Mladí hráči to zvládli výborně. Tým pomohl jim, oni pomohli jemu,“ glosoval vystoupení zelenáčů (například také útočníka Filipa Chytila či obránců Filipa Hronka a Davida Skleničky) kouč Kalous.

Vítězství nad Slovenskem je zkrátka odměnou za odvahu.