Srdíčko, politika a tataráček! Příběh nejkontroverznějšího kouče Straky

13. března 2019
Franz se vrátí! Tuto větu fotbalový trenér František Straka (60) říkal poté, co musel na konci roku 2004 odejít z milované Sparty. Teď se skutečně vrací. Sice ne na Letnou, ale do nejvyšší české soutěže, kde trénoval naposledy Příbram před dlouhými šesti lety. Straka se upsal Karviné a úkol je jasný: udržet tým v první lize! Podle toho, jak na comeback reagují fotbaloví fanoušci na sociálních sítích, je zřejmé, že na Straku tu lidé nezapomněli. A proč by také měli? Pojďme si připomenout, proč je Straka patrně tím nejkontroverznějším českým koučem a jakýkoliv jeho krok bude vždy budit rozporuplné emoce.

Rodák z Českých Budějovic František Straka ještě jako hráč zažil kariéru, kterou by mu mnozí mohli závidět. Devět let hrál za milovanou Spartu a odehrál za ni přes 200 zápasů. Dokázal se prosadit i v Německu, kde na něj fanoušci dodnes vzpomínají.

Jeho trenérská kariéra začala v roce 2000, kdy byl hrajícím trenérem německého třetiligového týmu Wuppertaler SV. Brzy ale dostal laso z prvoligových Teplic, nejprve jako asistent zkušeného Františka Cipra. Po jeho odchodu se ale ze Straky stal hlavní trenér a začala velká show.

S Teplicemi hrál Straka velmi atraktivní fotbal a rychle se stal žhavým zbožím mezi ligovými trenéry. Navíc působil jako svěží vánek v českém fotbalu. On sám mocně toužil po tom, aby si ho jednou vybrala pražská Sparta, to se také nakonec stalo.

Na Letnou Straka zamířil na jaře 2004, a přestože jeho angažmá ve Spartě netrvalo ani rok, rozhodně ho nelze hodnotit jako neúspěšné.

Spartu nakopl a dostal ji do základní skupiny Ligy mistrů. To se po Strakovi žádnému jinému kouči už nepovedlo. Sparta pod jeho vedením dominovala v lize a dařilo se jí i v evropských pohárech. 

Straka se dlouhé roky bil do prsou, jaký je sparťan.

Straka se dlouhé roky bil do prsou, jaký je sparťan.

I tak ale od tehdejšího nového majitele Sparty Daniela Křetínského dostal padáka. Straka dodnes nechápe, proč ho musel nahradit u fanoušků velmi neoblíbený Jaroslav Hřebík.

Straka se ve Spartě také proslavil tím, že svým hráčům před derby s pražskou Slavií rád servíroval tatarský biftek ve tvaru slávistické hvězdy. Chtěl je tím nabudit.

Šaškárna s Plzní

Kdo si myslel, že po vyhazovu ze Sparty bude Straka ztracený, hluboce se mýlil. Energický a výstřední kouč dostal nabídku z Plzně, která tehdy bojovala o udržení. 

Západočechy Straka v nejvyšší soutěži dokázal udržet i díky pochybnému poslednímu zápasu na Letné, kdy hosté z Plzně vyhráli 3:1 a fotbalovými kuloáry se šířily spekulace, že to sparťané svému bývalému kouči „pustili“. 

Straku a jeho vítězství oslavovali i fanoušci Sparty, kterým nevadilo, že jejich klub utrpěl ponižující debakl od výrazně slabšího soupeře. 

Zajímavé je, že o pár let později se z Plzně stal velký rival Sparty a také nejúspěšnější český klub posledních let. Došlo by k tomu, kdyby je Straka tehdy za podivných okolností nezachránil?

Snaha stát se poslancem

V roce 2006 Straka také vstoupil do politiky. Objevil se jako kandidát pro volby do Poslanecké sněmovny. Kandidoval za KDU-ČSL jako její lídr v Karlovarském kraji. Úspěšný politik se ze Straky nestal, ale proslavil se svým výrokem o Vietnamcích, které v Otázkách Václava Moravce nazval nešvarem.

„Je nesmírně důležité, abychom udrželi v kraji naše podnikatele. Abychom tenhle nešvar, který tady je, včetně toho, co bylo jmenováno: Vietnamci a tak dále, aby to u nás nebylo, aby to zmizelo,“ řekl tehdy Straka.

Tři roky poté se Straka stal na jeden zápas trenérem české reprezentace. Odtrénoval přátelský duel s Maltou a svůj tým dovedl k výhře 1:0. Může se tak pyšnit něčím neuvěřitelným. Jako kouč nároďáku má stoprocentní bilanci!

Sešívaný sparťan

Naprostý zvrat v jeho kariéře přišel v říjnu 2011, kdy tento kovaný sparťan po několika zahraničních štacích přijal nabídku Slavie, která se zmítala v obří krizi.

„Je to profesní záležitost, jsem stále sparťan,“ vysvětloval tehdy Straka.

Jednalo se o jeden z nejpřekvapivějších přestupů v české fotbalové historii. Straka se dlouhé roky bil do prsou, jak velký je sparťan a jak klub z Letné miluje. Pak najednou zčistajasna sáhl po nabídce největšího rivala.

František Straka coby kouč pražské Slavie.

František Straka coby kouč pražské Slavie

Fanoušci Sparty s ním nadobro skončili. Ti slávističtí zase pořádali obří protesty a několikrát navštívili i jeho dům. Straka si v Edenu prošel obrovským peklem. Nakonec po několika měsících svým nadřízeným oznámil, že prostě musí skončit, protože už se bojí i o svou rodinu. 

Angažmá ve Slavii Straku připravilo o jeho pověst zarytého srdcaře. Sám přiznává, že dveře v milované Spartě má nejspíše nadobro zavřené a působení u rivala bylo chybou, kterou by už nikdy neudělal.

Někteří fanoušci Sparty Strakovi odpustili, jiní mu zradu neprominou do konce života.

Libanon, můj druhý domov

Po Slavii trénoval Straka v české lize už pouze Příbram a poté začala jeho velká zahraniční mise. Chvíli se mihl ve Slovanu Bratislava, poté zamířil do Egypta a do Libanonu. Angažmá v exotických krajinách si nedávno v rozhovoru pro Expres.cz Straka velmi pochvaloval. Libanon prohlásil za svůj druhý domov.

Takto Straka pobláznil Libanon.

Takto Straka pobláznil Libanon.

Jenže nedávno přišel konec jednoho z jeho nejpovedenějších angažmá. 

„Nedohodli jsme se na dalším pokračování. Neshodli jsme se na podmínkách, které jsem měl ve smlouvě. Vracím se do Česka. Jsem teď volný,“ řekl nám loni v srpnu Straka.

Na sociálních sítích se tehdy objevovaly názory, že kdo ho angažuje, je sebevrah. Tím „sebevrahem“ se půl roku poté stala Karviná, jíž nezbývá než věřit v kouzlo, které Straku po celou jeho kariéru provází. 

Kouzlo jakéhosi motivátora a nabuzovače, který donutí skleslé hráče bez sebevědomí zase věřit ve své schopnosti a – jak se fotbalovou hantýrkou říká – žrát trávu.

František Straka přiznal, že by se rád vrátil do Sparty. Splní se mu jeho přání.

František Straka se vrací do české nejvyšší soutěže. Povede Karvinou.

Třeba se Karviné její risk se Strakou nevyplatí. Je ale jisté, že s Franzem, jak si Straka rád říká, bude velká zábava.

Nejen během zápasů, ale i na pozápasových tiskovkách. Je to totiž velký hláškař. Mezi jeho nejslavnější bonmoty patří například jeho názor na homosexuály. 

„Jsou to osoby jiného pohlavního styku,“ pravil v minulosti Straka, který tím rozhodil jistě nejednoho sexuologa.

Dočkáme se podobných kousků i teď, když je Straka o poznání starší a zkušenější?

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 11. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • 79
  • 25
  • 25
  • 19
  • 16
  • 16
Komentáře