jít naiDNES.cz

Souboj těžkých vah: Převeze slávista Trpišovský svůj vzor, plzeňského šéfa Vrbu?

Střet o titul bude i soubojem dvou velkých trenérů, slávisty Jindřicha Trpišovského a plzeňského Pavla Vrby. | foto: Profimedia.cz

V neděli, hned ve druhém jarním kole, přijde jeden z vrcholů fotbalové ligy. Plzeň uvítá (rozhodně ne s otevřenou náručí) na svém stadionu pražskou Slavii. Jde o titul, o střet prvních dvou týmů tabulky, ale také o souboj nejoceňovanějších trenérů soutěže. Plzeňský Pavel Vrba vs. slávista Jindřich Trpišovský.

„Jde proti nám těžká váha,“ uznává kvality soka na lavičce Jindřich Trpišovský. Platí to však už i obráceně. Byť je slávista oproti Vrbovi stále trenérským zelenáčem, i on patří do kategorie top.

Nakonec, pánové mají celkem dost společných znaků.

Jindřich Trpišovský, kouč Slavie, proti plzeňskému Pavlu Vrbovi. I to je boj o...

Jindřich Trpišovský, kouč Slavie, proti plzeňskému Pavlu Vrbovi. I to je boj o fotbalový titul.

Za oběma stojí jako hráz odrážející útoky jejich nejbližší nadřízený.

Generální ředitelé Slavie a Plzně Jan Nezmar a Adolf Šádek. Oba tvoří nárazník, trenéři nemusí například (den co den) řešit vazby na majitele. Jejich starost je jediná: Mančaft musí šlapat.

Oba navíc mají se svými šéfy zvláštní vztah. Nezmar si přivedl Trpišovského ještě do Liberce z Žižkova, kde kouč zvládal boje ve druhé lize, byť jeho hráči doslova živořili. Platy nebrali celé měsíce, přesto skončili čtvrtí. Nezmar jezdil do Prahy a inkognito sledoval tréninky Viktorie.

Pak Trpišovského přetáhl na sever a později také ihned do Slavie. Klidně kvůli němu vyhodil Jaroslava Šilhavého, i když pár měsíců před tímto krokem dovedl Slavii k titulu. Trpišovský pro něj byl ten pravý.

Na jaře 2018 zdolala Slavia doma Plzeň 2:0. Titul jí však nevzala.

Na jaře 2018 zdolala Slavia doma Plzeň 2:0. Titul jí však nevzala.

Šádek spolupracuje s Vrbou už od roku 2008. Spolu třikrát dostali Viktorii do Ligy mistrů, ale také se na čas rozkmotřili, když trenér přijal nabídku odejít k české reprezentaci. Problém byl v tom, že Vrba měl ve smlouvě výstupní klauzuli a rozhodnutí odejít oznámil Šádkovi ze dne na den.

Plzeň najednou neměla v zimě 2014 trenéra. „Teď si vůbec kladu otázku, jestli jsme někdy byli přáteli,“ pronesl zklamaně Šádek, i když předtím jezdili s Vrbou na rodinné dovolené, byli sehraný pár.

No, čas vše zahojil, dnes jsou opět hlavní hybnou silou Plzně.

Pavel Vrba takhle slavil na podzim 2017 poslední výhru Plzně nad Slavií.

Pavel Vrba takhle slavil na podzim 2017 poslední výhru Plzně nad Slavií.

V neděli se tahle moc pokusí zastavit rozjetou Slavii. Pražané jdou do zásadního zápasu s náskokem šesti bodů. Jenže Viktoria ve čtvrtek ukázala v Evropské lize proti Dinamu Záhřeb, že je jako stvořená pro velké zápasy.

Vrba zvládl perfektně střídání, znovu demonstroval svůj cit. Jenže nyní proti němu bude stát rovněž mazaný Trpišovský, jenž právě plzeňského kouče označuje jako jeden ze svých vzorů.

Oba budou na střet precizně nachystáni, to je jasné. Oba totiž nemohou fungovat bez videorozborů, pečlivé přípravy.

Oba také věří svým věrným. Proto Vrba dál staví na stárnoucích hvězdách Davidovi Limberském, Romanu Hubníkovi, Milanu Petrželovi. Proto si Trpišovský z Liberce přivedl Ondřeje Koláře, Vladimíra Coufala, Ondřeje Kúdelu či naposledy Petra Ševčíka.

Na začátku této sezony Slavia doma přejela Plzeň 4:0 a Viktoriáni průběh...

Na začátku této sezony Slavia doma přejela Plzeň 4:0 a viktoriáni průběh zápasu nesli hodně špatně.

Oba také nad jiné řeší, aby jim mužstvo šlapalo v kabině, v tom uzavřeném a zvláštním světě. Proto mají u Vrby silné slovo už zmínění matadoři, proto ve Slavii dál „kapitánuje“ Milan Škoda.

Trpišovský s Vrbou se zatím poměřili jako trenéři třikrát. Dvakrát vyhrál slávista, jednou Plzeňan (to ještě v době, kdy byl Trpišovský v Liberci).

Jak dopadne zatím nejdůležitější setkání? Utrhne se Slavia k rozhodujícímu náskoku? Nebo Plzeň zase ukáže, že nic nedá zadarmo?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:54 16. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  7
 • Haha
  7
 • Sladký
  7
 • Tvl
  7
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře