Na hymnu mají, na zlatou Samkovou ne! Její trenér popsal bídné podmínky

30. března 2018
Nová státní hymna, pod jejíž vznik se podepsal předseda Českého olympijského výběru Jiří Kejval, znepokojila mnoho lidí. Ostře ji kritizují sportovci, politici, ale i běžní občané. Důvodů je hned několik. Tak za prvé je naprosto zbytečná a za druhé stála pěkný balík, konkrétně 600 tisíc korun. Vznik nové hymny působí o to šíleněji, když vezmeme v potaz, v jakých podmínkách musí někteří veleúspěšní čeští sportovci trénovat a Český olympijský výbor jim finančně příliš nepomáhá. Jako by Kejval a spol. olympionikům říkali: „Na vás peníze nemáme, na novou hymnu ale ano!“ Nedávno například velké znepokojení nad bídnými podmínkami vyjádřil Marek Jelínek, trenér snowboardistky Evy Samkové.

Samková okouzlila sportovní nadšence v roce 2014 na olympiádě v Soči, kde získala zlatou medaili. Ani to ale podle jejího trenéra Marka Jelínka nepřimělo Český olympijský výbor k myšlence, že by do rozvoje českého sportu investovali nějaké peníze.

„My jsme si i po minulých olympijských hrách a po zlaté medaili mysleli, že se to nějak změní, a ono se to moc nezměnilo – víceméně vůbec. Budeme nějak bojovat a zkoušet spolupracovat s institucemi, které nám mohou pomoct v tom, aby bylo trošku lepší tréninkové zázemí, což není tak složité, protože žádné vlastně není,“ uvedl pro iSport.cz trenér Evy Samkové Marek Jelínek po olympiádě v Pchjongčchangu, kde charismatická snowboardistka pro naši zemi vybojovala bronz.

Jelínek se ale se situací smířil a nějakou větší pomoc od Českého olympijského výboru příliš nečeká.

„Minule jsem věřil, pak jsem se zklamal a bylo to moje největší zklamání v životě, tak teď už tolik nevěřím a třeba mě to pozitivně překvapí,“ svěřil se dále.

A Samková není jediná. Celý svět například dlouhé roky hltal příběh fenomenální rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, která musela trénovat na rybníku, protože na tréninkové kluziště pro jednu z nejlepších zimních olympioniček světa prostě nebyly peníze.

Záhadou ale je, že 600 tisíc korun na novou – a nutno říct naprosto zbytečnou – hymnu výbor našel. Na své zlaté sportovce ale zapomíná...

Předseda ČOV Jiří Kejval by se měl zamyslet nad tím, zdali investice 600 tisíc korun do nové hymny nebyla jakýmsi plivancem do tváře všem českým olympionikům.

Kejval a spol. by se možná mohli zamyslet nad tím, že podobně nesmyslnými investicemi nejvíce trpí právě český sport. 

Jen si představte, co by Sáblíková či Samková asi dokázaly, kdyby měly podmínky alespoň srovnatelné s největšími konkurentkami, když i teď patří mezi světovou špičku.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 6:01 sobota 28. července 2018. Anketa je uzavřena.

  • 55
  • 11
  • 8
  • 8
  • 7
  • 7
Komentáře