jít naiDNES.cz

Ledecká a její ostře sledovaný snowboard: Co byste měli vědět o jejím závodu?

Vůbec největší olympijskou senzací je zatím bezpochyby heroický výkon Ester Ledecké v superobřím slalomu na lyžích. Dvaadvacetiletá „outsiderka“ si dojela pro zlato a klaní se jí celý sportovní svět. Teď ale musí euforii krotit, protože ve čtvrtek přesedlá zpět na snowboard a bude hájit roli favoritky v paralelním obřím slalomu. Co byste o jejím závodu měli vědět?

V alpském lyžování patřila Ester Ledecká spíše k outsiderům. Na lyžích závodí teprve od roku 2016, ani ona sama si proto příliš velké iluze ohledně umístění na bedně nedělala. O to větší to byl šok, když na hrách v Pchjongčchangu sobotní superobří slalom ovládla.

Senzaci teď ale musí hodit za hlavu, už v noci z pátku na sobotu ji totiž čeká paralelní obří slalom v její (alespoň zatím) hlavní disciplíně – na snowboardu. Tomu se věnuje už od dětství a do závodu bude vstupovat ve zcela jiné pozici než v uplynulou sobotu.

Ester Ledecká je favoritkou. Jasnou favoritkou. V této sezoně ve snowboardovém paralelním obřím slalomu dominuje, pětkrát ze šesti závodů brala první místo. Jiná medaile než zlatá by na olympiádě byla zklamáním, skončit mimo stupínek vítězů by byl pro Ledeckou horor.

Kvalifikace paralelního obřího slalomu startuje v sobotu 24. února od 1:00 SEČ. Soutěžní, tedy vyřazovací, jízdy se pojedou ve stejný den v 5:30 SEČ. Jindy je zvykem, že se finále jede už druhý den po kvalifikaci. Obě části bude na svých obrazovkách vysílat Česká televize.

Sobotní kvalifikace se pojede na čas a postoupí z ní 32 nejrychlejších závodnic. Pro vyřazovací část budou následně rozděleny do dvou skupin po 16 a v každé této skupině se rozřadí do dvojic, které budou soupeřit mezi sebou.

Paralelním se slalom nazývá proto, že každá dvojice pojede souběžně na dvou tratích. Přestože jsou stejné, vzájemný duel se jede dvakrát a závodnice si tratě prohodí, aby měly do posledního detailu stejné podmínky.

Oba dva časy se následně sečtou a porovnají, rychlejší snowboardistka pak postupuje do dalšího kola. Takhle bude probíhat celá vyřazovací část až do chvíle, než z každé ze dvou šestnáctek zůstane jedna nejlepší závodnice. Následně se mezi sebou obě utkají ve finále.

Jak napovídá samotný název disciplíny, obří slalom se jezdí na větší trati než ten „obyčejný“. To ale není zdaleka jediný rozdíl. Například branky jsou od sebe v delší vzdálenosti a k jejich objetí je potřeba větších oblouků, i proto závodnice vyvinou o poznání vyšší rychlost.

Dokáže Ester proměnit roli jednoznačné favoritky a přidá do olympijské sbírky další zlato?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 21. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  15
 • Trapas
  9
 • Haha
  8
 • Cože
  7
 • Sladký
  6
 • Tvl
  6
Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

Komentáře