jít naiDNES.cz

Ledecká fandila hokejistům v retro dresu svého dědečka! Kdo byl slavný Jan Klapáč?

Ester Ledecká Čechům fandila v dresu dědečka Jana Klapáče, někdejší hvězdy nároďáku. | foto: Profimedia, Instagram, koláž ExpresuProfimedia.cz

Fandila jako o život! Během včerejšího zápasu s Rakouskem měli čeští hokejisté na tribunách hodně akční fanynku, snowboardistku a lyžařku Ester Ledeckou. Ta je za osmigólovou nadílkou hnala v retro dresu se jménem Klapáč. Nešlo o náhodu. Slavný Jan Klapáč, který v reprezentačním dresu řádil hlavně v dobách kolem černého roku 1968, tedy v dobách začínající rivality s Ruskem, je totiž její dědeček! Jaký je jeho příběh?

Fotbalista Jan Koller fandil v jednom z předchozích zápasů s decentní šálou kolem krku, bývalý hokejista Patrik Eliáš jen v košili.

Zato další VIP fanoušek to v sobotu během zápasu s Rakouskem pořádně rozjel. Národem milovaná snowboardistka a lyžařka v jednom Ester Ledecká navlékla dres, po celý zápas bouřlivě fandila a slavila každý gól!

Dres ale neměla jen tak ledajaký, šlo o retro kousek, na jehož zádech stálo jméno Klapáč. Rozhodně nejde o náhodný výběr. Slavný reprezentant a člen české hokejové síně slávy je totiž dědečkem dvojnásobné medailistky z loňské olympiády.

„Děda je můj vzor. Učil mě, motivoval mě ke sportování. Učil mě, jak sport milovat a jak milovat konkrétně hokej. Proto jsem tady a křičím, ječím a hrozně si to užívám,“ prozradila Ester po zápase serveru iSport.cz.

Fandící Ester

Ester Čechům fandila jako o život.

Jan Klapáč je jméno hokejovým pamětníkům dobře známé. S hokejem začínal v Karlových Varech, už v šestnácti letech se probojoval do A týmu a několikrát se stal jeho nejlepším střelcem. Podstatnou část kariéry ovšem strávil v Dukle Jihlava, kam narukoval v roce 1960 na vojenskou službu.

Nejvíce se ale do historie zapsal svými výkony v reprezentačním dresu. Tam Klapáč řádil především v lajně s bratry Holíkovými, a to v temných časech začínající okupace, kdy se rodila vyhlášená a dodnes přetrvávající rivalita mezi Československem a Ruskem.

Ester Ledecká Čechům fandila v dresu dědečka Jana Klapáče, někdejší hvězdy...

Legendární útočná lajna: Jan Klapáč a bratři Holíkovi

Nejprve byl dědeček Ester Ledecké u zisku stříbrných medailí na olympiádě v Grenoblu roku 1968, která se odehrála ještě před zahájením okupace. Turnaj tehdy sice ovládl Sovětský svaz těsně před Československem, naši reprezentanti ale byli jediní, kdo sbornou porazili. A hlavně díky tomu se domů vraceli jako hrdinové.

Ester Ledecká s dědečkem, legendárním hokejistou, na galavečeru Sportovec roku.

Ester Ledecká s dědečkem, legendárním hokejistou, na galavečeru Sportovec roku

Vůbec největším triumfem ale bylo zlato z domácího turnaje v roce 1972. Ten se v Praze pořádal už za plně rozjeté okupace a naši reprezentanti ho s tříbodovým náskokem na SSSR vyhráli. 

Se sbornou, chloubou Sovětského svazu, se střetli dvakrát, přičemž jednou zápas skončil remízou 3:3 a podruhé naší výhrou 3:2. V prvním utkání dal Klapáč dokonce gól slavnému Vladislavu Treťjakovi.

Ester Ledecká Čechům fandila v dresu dědečka Jana Klapáče, někdejší hvězdy...

Jan Klapáč je legendou Dukly Jihlava i československé reprezentace.

„Byla to krásná doba, byla to tehdy týmová práce. A to prostředí v Praze po okupaci, národ tím hrozně žil. Když si vzpomenu, jak všichni zpívali hymnu a byla tam i moje dcera (maminka Ledecké), byl to úžasný zážitek,“ vzpomínal Klapáč na zlatý šampionát.

Dnes už si jako milující dědeček užívá úspěchy své vnučky Ester, někdy přímo na místě, někdy s manželkou u televize. A je na ni právem hrdý.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:02 18. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  28
 • Tvl
  15
 • Cože
  13
 • Trapas
  13
 • Sladký
  12
 • Haha
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat