• Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Blamáž v derby ukázala, jak Spartu dál ničí zlý duch italského mluvky Stramaccioniho

Šok. Sparta přišla v derby se Slavií o vedení 3:0. Gólman Florin Nita inkasoval ve druhém poločase třikrát. | foto: ČTK

Je to propadák, urážka sparťanského sebevědomí. Tým z Letné ztratil derby se Slavií, i když vedl 3:0 po prvním poločase. Slavia však skóre dorovnala na 3:3. Třetí gól dala z penalty v poslední minutě. Sparta prostě nemá sílu na celý zápas. A za to může i bývalý kouč Andrea Stramaccioni.

Jasně, po derby se bude mluvit o videorozhodčím. Zasahoval čtyřikrát, a to v klíčových momentech. Ale vždy bez chyby. To se nedá říct o obou týmech.

Vše překrývá zásadní věc: Sparta šíleně zkolabovala.

Kapitán Milan Škoda odšpuntoval z penalty slávistickou euforii.

„Zase jsme ve druhé půli nehráli nic,“ byl nasupený Nicolae Stanciu, hrdina první půle, který měl prsty ve všech třech brankách.

Opakuje se to. Sparta na jaře ztratila duel s Karvinou, Brnem, na Slovácku. Problémy měla i doma s Libercem. V celé sezoně dostala ve druhé části 75 procent gólů. Jen jednou se jí podařilo po změně stran otočit skóre.

To je tristní.

A jasně vypovídající.

Sparťané nemají sílu, jsou bez fyzické kondice. V derby jejich hendikep ještě zvýšil sníh, který napadal na hřiště. Sice na tom byly oba mančafty stejně, jenže slávisté jsou natrénovaní, a sparťané ne.

Hrdinou derby se stal Rumun ve sparťanských barvách Nicolae Stanciu.

Bylo to znát také na individuálních výkonech. Stanciu nebyl prakticky vidět, zatímco před půlí byl dominantní, nebezpečný, skvělý. Václav Kadlec na hrotu útoku v úvodní části ostře napadal, ve druhé už to bylo o poznání slabší.

Proto přišly slávistické šance.

A góly.

Trenér Pavel Hapal, který nastoupil na Letnou před necelými dvěma týdny, sice tvrdil, že hráči s kondicí problém nemají. Jenže i v Karviné, kde vedl mužstvo poprvé, i v derby to bylo jinak.

„Ale my jsme spíš měli problém s prvním dotekem a s povrchem,“ vykládal po remíze se Slavií. To je pravda, jenže právě tato potíž vychází z toho, že nohy a plíce nestíhají.

Sparťanský smutek v podání Ondřeje Zahustela.

Viník tohoto faktu je jasný. Bývalý kouč Andrea Stramaccioni sice zavedl mnoho novinek do tréninku, jenže hráči nestíhají. Ital byl kritizován také za malý počet přípravných utkání v zimě. Tým jich absolvoval pět. Co konkurenti? Slavia sedm, Plzeň dokonce devět.

„Ukázalo se, že máme výbornou kondici,“ radoval se logicky po druhém poločase derby slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Spartě naopak tenhle základ fotbalu chybí. A může za to Stramaccioni.