Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Sparta je černá díra. Kolik v ní miliardář Křetínský utopil?

  David Lafata je střeleckým pokladem Sparty. Ani jeho góly však nezajistí, aby klub vydělával. | foto: iDNES.cz

  Říká se o něm, že je zlaté dítě českého byznysu. Jenže kdyby Daniel Křetínský vedl své firmy ve stylu pražské Sparty, byl by za hlupáka. Fotbalová firma je totiž opět v minusu. A raduje se, že jen o 67 milionů korun.

  V roce 2004 byl jedním ze společníků firmy J&T a prosadil, aby společnost koupila nejslavnější český klub. Od té doby jen jednou skončilo její účetnictví v kladných číslech. Samozřejmě, u byznysmena s majetkem téměř 13 miliard korun je 67 milionů něco jako komár na ruce.

  Daniel Křetínský, majitel Sparty.

  Daniel Křetínský, majitel Sparty.

  Ale přesto...

  Od roku 2004 už musel Křetínský dotovat Spartu částkou 1,258 miliardy. Jen v jednom roce – a to v tom prvním – bylo hospodářství proslulého klubu v plusu, celkem o 32 milionů. Od té doby ani jednou.

  Důvody jsou jasné: upadající ceny na přestupovém trhu, hráči, kteří chtějí podobné gáže jako v západní Evropě (mzdové náklady jsou ročně vyšší ne 160 milionů), ale především krachy v kvalifikaci Ligy mistrů. Soutěže, v níž je možné vydělat velké peníze.

  Ladislav Krejčí je jedním z nejcennějších hráčů v kádru Sparty.

  Ladislav Krejčí je jedním z nejcennějších hráčů v kádru Sparty.

  „Tehdy jsem si hbitě vypočetl, že pokud se do Ligy mistrů dostaneme alespoň třikrát za pět let, pak pro naši investici získáme dostatečné cash-flow na splácení úroků,“ vykládal Křetínský při debatě se studenty Vysoké školy ekonomické. „A to se nepotvrdilo, protože v prvních dvou sezonách jsme se do Ligy mistrů sice dostali, ale pak už nikdy.“

  To je zásadní problém, bez Champions League je Sparta ztrátová. V některých letech dokonce šlo o díru až ve čtvrtmiliardové hloubce. Proto není divu, že současných 67 milionů je výsledek z kategorie úspěšnějších.

  Trenér Zdeněk Ščasný přispěl k výhře v Krasnodaru perfektní reakcí na vývoj hry.

  Trenér Zdeněk Ščasný by měl Spartu přivézt k titulu - i kvůli penězům.

  Hlavním zdrojem pro Spartu byly v minulém roce především příjmy od sponzorů, které činily 198 milionů korun. Díky účasti v evropských pohárech si klub na bonusech od UEFA přišel na 82 milionů korun a meziroční navýšení příjmů ze vstupného činilo více než 21 milionů. Hráčské přestupy vynesly Spartě především díky odchodu obránce Pavla Kadeřábka do Hoffenheimu 100 milionů.

  Mezi výdaji byly nejvyšší položkou náklady na hráče a realizační týmy, které činily 165 milionů korun. Na zajištění provozu klubu Sparta vydala 151 milionů korun a provoz stadionu ji přišel na 42,8 milionu.

  KŘETÍNSKÉHO SPARTA

  2004/05: +32 milionů

  Rozpočet zachraňuje příjem z Ligy mistrů a dva obří přestupy – obránci Kováč (Spartak Moskva) s Hübschmanem (Doněck). Celkem tyto položky přinesly 300 milionů.

  2005/06: - 47 milionů

  Ani poslední účast v Lize mistrů v Křetínského éře (výdělek 113 milionů) a prodej útočníka Juna do Turecka za 80 milionů nestačí.

  2006/07: - 50 milionů

  Letná slaví titul, jenže nehraje Ligu mistrů. Díru lepí odchod stopera Sivoka do Itálie za 90 milionů.

  2007/08: - 156 milionů

  Všechno špatně, Sparta sleduje, jak po titulu juchá Slavia. Odchod mladíka Šimůnka do Německa sice znamená 90 milionů plus, ale...

  2008/09: - 142 milionů

  Nepomůže ani snížení mzdových výdajů o 30 milionů. Začaly totiž špatné přestupové časy.

  2009/10: - 229 milionů

  Nepomohl ani titul, možná naopak, výdaje jsou pak vyšší. Nepřišel úspěch v Evropě ani na přestupovém trhu.

  2010/11: - 28 milionů

  Rekordní skok do lepších časů. Mohly za ně obří přestupy – všimněte si však, že ne českých hráčů. Slovák Kucka do Itálie, Bony Wilfried, hvězdička z Pobřeží slonoviny, do Nizozemska. Dohromady přinesly 190 milionů. K tomu devadesátimilionový bonus z Evropské ligy.

  2011/12: - 237 milionů

  A zase pád. Žádný přestup, výpadek v předkole Evropské ligy. To jsou důvody.

  2012/2013: - 190 milionů

  Za 20 milionů přišel kanonýr Vácha, novou tváří byl i záložník Vácha. Prodej nepřišel žádný, stejně jako úspěch v Evropě.

  2013/2014: - 144 milionů

  Přišel krach v kvalifikaci Evropské ligy.

  2014/2015: - 67

  Pomohl postup do jarní fáze Evropské ligy i přesun obránce Kadeřábka do Německa za 100 milionů.

  Celkem: - 1,258 miliardy

  Křetínský přes další ztrátu našel – vedle emocionální a reklamní hodnoty této investice – jedno výrazné plus: „Šli jsme do toho i s tím, že nemovitosti vedle Sparty představují poměrně lukrativní a zajímavou hodnotu a pokrývají tak zvýšené riziko sportovního úspěchu. To se ukazuje jako pravda.“

  Podle všeho jde o plochu, kde je tréninkové hřiště prvního mužstva, které leží pod hlavní tribunou stadionu na Letné. Tady by se mohlo stavět.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 7:00 sobota 11. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • Sladký
   10
  • Haha
   9
  • Cože
   9
  • Tvl
   9
  • Trapas
   8
  • Super
   6

  Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

  Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

  Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

  Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

  TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

  Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz