jít naiDNES.cz

Co se děje s kapitánem? Červenka na mistrovství střílí slepými

Na dresu má kapitánské céčko. To je pocta, ale taky zátěž. Zdá se, že pro Romana Červenku, českého vůdce, je to na mistrovství světa zatím spíše ta zátěž. Snaha je, výkony a především produktivita jsou slabé.

Proti Francii, již Česko v neděli v podvečer rozstřílelo 6:0, měl kupu šancí. Jenže skončil s nulou. Roman Červenka, léta ofenzivní tahoun národního mužstva, se na mistrovství v Dánsku trápí.

V šesti zápasech nedal gól. Na dva nahrál. Přitom chodí na přesilovky, přitom hraje v ofenzivně laděných útocích na rozdíl od Tomáše Plekance, který přes svoje renomé dostal roli psa obranáře.

Takto zatím končí na šampionátu všechny šance Romana Červenky.

Takto zatím končí na šampionátu všechny šance Romana Červenky.

Plekanec, asistent kapitána, ji plní perfektně. Reprezentace potřebuje, aby se do podobného módu dostal také jeho „šéf“ Červenka. Kapitánovy góly by se hodily.

„Věříme, že si to nechává na ty důležitější momenty,“ řekl po duelu s Francií kouč Josef Jandač.

Co ho k tomu vede?

Především Červenkovy schopnosti, které jsou léty prověřeny. „Roman je geniální hokejista,“ prohlásil Michal Birner, Červenkův spoluhráč z reprezentace (na mistrovství chybí kvůli zranění) a také švýcarského Fribourgu.

„Už není taky rychlý, ale má v sobě um,“ přikývl Jandač, když před šampionátem vysvětloval, proč bude na dvaatřicetiletého matadora zase sázet.

Na šampionátu v roce 2010 nastupoval Roman Červenka s Jaromírem Jágrem.

Na šampionátu v roce 2010 nastupoval Roman Červenka s Jaromírem Jágrem.

Červenka je opravdu stálice. Hraje už na osmém mistrovství, třikrát byl na olympiádě. V reprezentačním dresu nastřádal 155 startů, v nichž dal čtyřicet gólů a přidal padesát dva asistencí. V roce 2010 se stal mistrem světa a válel v útoku s Jaromírem Jágrem.

„Dává tomu všechno i v tréninku. Je velkým příkladem pro mladé hráče. Neodmítá národní tým. Takový by měl být příklad i pro ty ostatní hráče, kteří nechtějí přijet,“ pochválil útočníka asistent Jaroslav Špaček.

Mistři světa 2010: Roman Červenka, Jaromír Jágr, Petr Hubáček a Petr Koukal.

Mistři světa 2010: Roman Červenka, Jaromír Jágr, Petr Hubáček a Petr Koukal.

Pro to všechno z Červenky udělali trenéři kapitána. Céčko už nosil v minulosti na menších turnajích, ale na šampionátu ho má poprvé.

„Je to velká úloha a opravdu obrovská čest. Nesnažím se ale nad tím moc přemýšlet. Chci připravit hlavu na svůj výkon,“ prohlásil.

 Zatím se mu to nedaří úplně podle představ...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:55 11. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  8
 • Super
  7
 • Sladký
  7
 • Tvl
  7
 • Haha
  6
 • Cože
  6
Komentáře