• Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Skvělý zvrat. Češi předvedli proti Chorvatsku velkou vzpouru

Tomáš Necid vyrovnal z penalty v nastaveném čase. Češi slaví remízu. | foto: iDNES.cz

Sílu a charakter ukázali čeští fotbalisté v posledních dvaceti minutách souboje se supersilným Chorvatskem. V druhém zápase na EURO 2016 proto uhráli remízu 2:2. Sedmdesát minut totiž soupeř jasně dominoval.

Byla to nečekaná situace. V 62. minutě naznačil Luka Modrič, hvězdný Chorvat, že má jakési zdravotní potíže. Podle všeho cosi s tříslem. Trenér Ante Čačič neváhal a svého nejlepšího hráče vystřídal.

Tomáš Rosický pomohl týmu perfektní přihrávkou na první gól.

Bude ho ještě potřebovat a v tu chvíli si řekl, že i bez něj Chorvaté v klidu Čechy porazí. Vedli 2:0, byli jasně lepší, ukazovali výběru kouče Pavla Vrby, kdo je pánem na hřišti.

Nakonec se mu to vymstilo, byla to zásadní chyba. Ale to až v samém závěru.

Petr Čech na míč nedosáhl. Chorvatsko dalo první gól.

Během utkání nejprve v klidu trestali české chyby. V prvním poločase spáchal fotbalovou sebevraždu Jaroslav Plašil, na půlce hřišti totiž otálel s rozehrávkou, soupeř mu sebral míč a pokořil Petra Čecha poprvé. Po změně stran zase nestačil svou technickou kvalitou obránce Roman Hubník a Chorvaté po jeho špatné rozehrávce udeřili podruhé.

Chorvatská radost přišla po gólu v prvním poločase.

První gól dal Ivan Perišič, druhý jeho jmenovec Rakitič. Na těchto dvou lze velmi dobře dokumentovat rozdíl mezi českým celkem a Chorvatskem.

Perišič kope za slavný Inter Milán, Rakitič za ještě větší Barcelonu. Pak tu máme Modriče, oporu Realu Madrid, či Maria Mandžukiče z Juventusu Turín. Chorvaté zkrátka hrají ve velkých týmech, které o Čechy (s výjimkou Tomáše Rosického a Petra Čecha) nemají zájem.

Milan Škoda dal první český gól a začal českou stíhací jízdu za remízou s Chorvatskem.

Češi se navíc vlastně celý zápase neřidili přikázáním trenéra Vrby. “Musíme se zlepšit v útočné fázi a být vpředu mnohem přesnější a drzejší. V tom jsme proti Španělsku zůstali za očekáváním,” řekl před zápasem.

Jaroslav Plašil (s číslem 13) chyboval v prvním poločase před chorvatským gólem.

To se změnilo až v posledních dvaceti minutách, kdy snížil střídající útočník Milan Škoda, který svou vitalitou a agresivitou mužstvu velmi pomohl. Hlavou proměnil perfektní Rosického centr.

Už se zdálo, že to nebude stačit. Chorvaty totiž nezastavili ani chuligáni z tábora jejich fanoušků, kteří naházeli na trávník dělobuchy a porvali se mezi sebou. Rozhodčí sice zápas přerušil, ale ukončením Čechům nepomohl.

Sudí (a chorvatská chyba) však Čechy nakonec spasili. V nastaveném čase zahrála obrana v šestnáctce rukou a Tomáš Necid z penalty vyrovnal.

Češi proto žijí. A myslí na postup do osmifinále.