jít naiDNES.cz

Komentář: Jak je důležité míti pracanta i šikulu Plekance

Tomáš Plekanec na mistrovství světa opět ukazuje, jak je pro českou hokejovou reprezentaci důležitým hráčem. | foto: ČTK

Další zápas mistrovství světa, další vítězství. Čeští hokejisté zmákli Bělorusy třemi zásahy během první třetiny, pak stáhli otáčky, protože měli v nohách čtvrteční nevšední bitvu s Ruskem. Střet s Běloruskem potvrdil jednu letitou jistotu – pro národní mužstvo je pořád extrapřínosný Tomáš Plekanec.

Duel s Běloruskem se dá shrnout do pár bodů. Zásadní jsou tři body za vítězství. Příjemné je při výsledku 3:0 čisté konto vychytané gólmanem Pavlem Francouzem. Vlasatý obránce Libor Šulák dal první gól za reprezentaci. A hned byl vítězný.

Libor Šulák dal Bělorusku první gól v reprezentační kariéře.

Libor Šulák dal Bělorusku první gól v reprezentační kariéře.

Je tu však i jeden problém: Útočník Andrej Nestrašil skončil hned po prvním střídání. Má natažené ramenní vazy. Zda bude k dispozici pro nedělní duel s Francií, není jisté.

A pak je tu „Pan Plekanec“.

Čtvrteční a páteční zápas ukázaly, jak je prospěšný národnímu týmu, byť už nepatří mezi střadatele gólů a kanadských bodů. Tomáš Plekanec se totiž dál řídí svým heslem, jímž se prosadil v NHL, v níž odehrál už 998 zápasů.

„Poslouchám trenéry a snažím se dělat věci, které pomohou týmu,“ vyznal se kdysi. Do zámoří přitom odešel jako hokejový hračička, bohém. Ale neúprosné prostředí ho změnilo.

Tomáš Plekanec dohrával letošní sezonu v dresu Toronta.

Tomáš Plekanec dohrával letošní sezonu v dresu Toronta.

Jasně se to ukázalo ve čtvrtek proti Rusku. Plekanec, byť je jedním z největších jmen v české sestavě, přijal roli muže pro černou práci. Proti Rusku měl zastavit formaci vedenou fantastickým Pavlem Dacjukem. Povedlo se mu to. Ruská elitní řada odehrála zápas s bilancí minus 2.

„Tomáš hraje přesně podle přání trenérů. Je univerzální. Je přínosný i jako vzor pro další hráče,“ velebil útočníka televizní expert a trenér Marek Sýkora. „A neuráží se. To je skvělá vlastnost,“ dodal.

V Plekancově případě jde o velmi trefnou poznámku. Veterán už totiž nemá takovou roli jako v minulosti. Nechodí na přesilovky, nemá tolik času na ledě jako například dvojice David Krejčí, David Pastrňák.

Plekanec naopak zastavuje soupeřovy rejdy, bojuje, brání. Chodí na obranná vhazování. Je takovou děvečkou pro ne tak zábavné chvíle. Přesto neremcá.

Roman Horák střílí druhý český gól do běloruské sítě.

Roman Horák střílí druhý český gól do běloruské sítě.

Ale – samozřejmě – Plekanec hokej nezapomněl, což ukazoval i v play-off NHL, které si zahrál za Toronto, kam po letech v Montrealu přišel na konci této sezony.

Proti Bělorusku šikovnost znovu potvrdil. Druhou branku, již dal Roman Horák, připravil skvělým manévrem. Neukvapil se se střelou, vytáhl gólmana z brány a poté poslal puk před ni. Před prázdnou.

Horák neměl problém.

Zkrátka se znovu ukázalo, jak je důležité míti Tomáše Plekance.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:07 9. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  17
 • Cože
  8
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
 • Tvl
  8
 • Haha
  7
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře