Fribourg viděl zápas, který měl všechno. Góly, bitky, tyčky, nervy, prázdnou slovenskou branku, obrovské šance i české srdce. Češi vedli, Slováci dotáhli, Češi zase odskočili, Slováci znovu srovnali. A když už to vypadalo, že se federální derby překlopí do úplného šílenství, přišel Roman Červenka.
Kapitán českého týmu stál přesně tam, kde stát měl. Martin Kaut nahodil puk od modré, Červenka ho před brankou usměrnil bruslí a kotouč skončil za Samuelem Hlavajem. Rozhodčí ještě šli k videu a zkoumali, jestli český kapitán nekopl. Nekopl. Gól platil. Česko vedlo 3:2 a ve Fribourgu začala poslední česká bitva o přežití.
Byla to výhra, která se nerodila lehce. Byla vybojovaná v rozích, před brankou, na mantinelu i v hlavách. Slováci hráli tvrdě a od začátku dávali jasně najevo, že tohle nebude žádné bratrské objímání po puku.
Nejvíc to zosobňoval Kristián Pospíšil. Slovenský útočník byl celý zápas nepříjemný, důrazný, místy až otravný. Forčekoval, dohrával souboje, chodil před Kořenáře a zkoušel Čechy rozhodit. Ve druhé třetině před českou brankou dotíral na obránce tak dlouho, až z toho vznikla strkanice.
Rozhodčí poslali ven jeho i Michala Kempného za hrubost. Krátce nato se Pospíšil nechal vyloučit znovu, tentokrát za krosček. Podle online zápisu měl ve statistikách čtyři trestné minuty.

4
12
12
31
25