Český biatlon jde do války s Ruskem. Jde o doping i korupci

Gabriela Koukalová na střelnici během závodů v Novém Městě na Moravě. | foto: iDNES.cz

O víkendu, kdy se konal opět skvěle sledovaný Světový pohár v Novém Městě na Moravě, vyhlásilo vedení českého biatlonu válku. Soupeřem země ze středu Evropy není nikdo malý, nikdo na okraji. Jde o mocné a bohaté Rusko.

Hlavní příčina je jasná. Podle posledních zpráv totiž jel i v ruském biatlonu ve velkém doping. Stejně jako v dalších odvětvích byl ve velké zemi organizovaný státem.

Čechům se nelíbí, že se světová biatlonová federace nevymezuje vůči Rusku tvrdě stejně jako například atleti. Ti zakázali Rusům účast na olympiádě v Rusku.

„Důkazů o jejich dopingu je spousta. Není co řešit,” řekl v Novém Městě na Moravě zkušený český závodník Michal Šlesingr.

„Nastal čas, abychom řekli otevřeně svůj názor. Přijde mi děsivé, co jsem četl. Připadalo mi to jako sci-fi, že někdo vymezí státní prachy na takové věci,“ prohlásil Jiří Hamza, šéf českého biatlonu, na setkání s žurnalisty během víkendových závodů. „Aféra je tak rozjetá, že si neumím představit, že před ní někdo strčí hlavu do písku. Když čtete v dopingové zprávě jména olympijských medailistů... Mám z toho fakt hrozně blbý pocit,“ navázal.

Šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

Šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

Český svaz navrhuje odebrat Rusku všechny mezinárodní biatlonové akce, které mu byly přiděleny: Počínaje Světovým pohárem v Ťumeni a mistrovstvím světa juniorů v Ostrově v současné sezoně. Jde také o světový šampionát v Ťumeni v roce 2021.

Právě v posledním případě navíc poukazuje na možnou korupci. Pořadatelství se volilo v době, kdy už byly zprávy o dopingu veřejně známé, navíc bylo doporučeno, že se nemají v Rusko konat velké podniky.

„Areál mají úchvatný, ale ubytování špatné, to jsou však věci, které mě tolik nepálí. Mně vadí ruský doping. Z toho pohledu si Ťumeň vůbec nezaslouží být zvolená,“ řekl ještě před volbou na oficiálním svazovém webu trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec.

Fotogalerie

Přesto Ťumeň porazila další kandidáty - a to včetně Nového Města na Moravě.

„Hledaly se tehdy možnosti, aby Ťumeň mohl zůstat nadále ve hře a výsledkem je tahle ostuda. Otáčelo se to na tom, že Asociace zimních sportů doporučila budoucí akce do Ruska nepřidělovat. A oni přišli s tím, že kandidaturu podali už předtím, což mi přišlo úplně směšné,“ řekl boss Hamza. „V zákulisí se o průběhu té kandidatury vykládá všelicos. Ale já ty lidi, co tam volili, za ruku nedržel,” naznačil v rozhovoru pro iDnes.

Rusko podle něj drží velký vliv díky penězům, dokázalo navíc sešikovat všechny postsovětské republiky.

„Furt se hraje taková ta západní a východní karta. Dál od Košic o trestech pro Rusy nikdo nechce slyšet a propaganda, která v Rusku funguje dokonale, také říká, že se tam vlastně nic neděje, ač tam v tom jede tisíc jejich sportovců. Když jsem to četl, jako by na mě dýchl komunistický syndrom doby NDR a SSSR, kdy vyhlašovali poručíme větru dešti. Najednou je to jako v době jako mezi válkami, sport se tam používá k propagandě. Přijde mi, že v Rusku k tomu znovu používají nástroje všeho druhu,” pronesl Hamza.

Muž, který stojí v čele protiruského odboje.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:29 16. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  29
 • Super
  22
 • Cože
  15
 • Sladký
  15
 • Haha
  14
 • Tvl
  14
Komentáře

Mohlo by vás zajímat