jít naiDNES.cz

Souboj prokletých: Anglie s Chorvatskem bývaly na MS pro smích, teď se porvou o finále

Semifinále mezi Anglií a Chorvatskem je soubojem týmů, kterým se na mistrovství nikdy nedařilo. | foto: Profimedia.cz

Francie zdolala Belgii a je prvním finalistou letošního fotbalového mistrovství. Koho ale v souboji o zlato vyzve? Již dnes večer se ukáže, zda to bude reprezentace Chorvatska, či Anglie. Oba týmy působí navenek odlišně, ve skutečnosti ale mají leccos společného. Na světových šampionátech je provází prokletí, které však letos může prolomit euforie, na níž se veze celá země.

Letošní mundial je hodně specifický. Kdybyste ještě před několika lety některému fanouškovi řekli, že se o finále bude rvát trio Belgie, Chorvatsko a Anglie, asi by si nevěřícně poklepal na čelo. Letos je ale vše jinak.

Famózní cestu Belgičanů sice včera utnula Francie, zbylé dvě země ale prozatím zůstávají ve hře a o finále si to mezi sebou rozdají dnes večer. A je velkým otazníkem, kdo ze vzájemného souboje vzejde jako vítěz. 

Obě země se zdají být fotbalově zcela rozdílné, vždyť v Anglii se hraje nejlepší liga na světě a chorvatské kluby se tradičně ani nedostávají do Ligy mistrů. Jenže ve skutečnosti si jsou ve spoustě věcí podobné.

Na mistrovství světa je provází prokletí. V případě Anglie jakožto kolébky fotbalu se to zdá být až neuvěřitelné, ale za celou historii mistrovství světa dosáhla finále pouze jedinkrát, a to už je dlouhých dvaapadesát let. Tenkrát brala zlato, ale předtím ani potom nic.

Anglie ve druhém duelu šampionátu zničila Panamu.

Anglie ve druhém duelu šampionátu zničila Panamu.

Chorvatsko je na tom podobně. Země s více než čtyřmi miliony obyvatel dosáhla v roce 1998 na bronz, stejný kov jí lze přiznat i za rok 1930, tehdy však byla ještě součástí Jugoslávie. Na finále nedosáhla nikdy.

Letos mohou obě země své prokletí zlomit. Přitom nemají papírově tak silné mužstvo jako Němci, Španělé nebo třeba Brazilci, kteří už v průběhu šampionátu postupně vypadli. Dopředu je však žene euforie, do níž se ponořili nejen hráči, ale i všichni fanoušci.

Angličany nakoplo historicky vůbec první vítězství v penaltovém rozstřelu na MS, kterého dosáhli při osmifinále s Kolumbií. Od té doby se v zemi strhlo fotbalové šílenství, zdaleka ne ve všech případech ovšem v dobrém slova smyslu. Po víkendovém postupu přes Švédsko například několik anglických fandů vyrazilo řádit do známého světového gigantu IKEA.

A podobně je na tom i Chorvatsko, jaká euforii země zachvátila, to jasně dokazuje třeba případ z ikonického ostrova ve tvaru srdce Galešnjak. Tam fanoušci vyrazili minulý pátek s bengálskými ohni a pochodněmi a část ostrova omylem podpálili.

Zda si o pohár mistrů světa zahraje parta kolem kanonýra Harryho Kanea, či ta kolem hvězdného dua Rakitič–Modrič, uvidíme již dnes v osm hodin večer!

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:59 8. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  5
 • Haha
  5
 • Cože
  5
 • Trapas
  5
 • Sladký
  4
 • Tvl
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat