Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Range Rover Sport: Tam kde se dynamika potkává s luxusem

  Range Rover Sport | foto: Land Rover

  Nový sportovnější Range Rover dostal vylepšený podvozek a nechybí mu ani osmiválec od BMW.

  Po představení nového Range Roveru bylo jen otázkou času, kdy dorazí provedení Sport s nižší střechou. Využívá však stejnou platformu MLA a zatímco „velký“ Range Rover je zaměřen především na komfort posádky, verze Sport se má nyní více odlišovat dynamičtějším charakterem.

  Vedle jinak kalibrovaného řízení má Range Rover Sport také odlišně naladěné adaptivní pneumatické odpružení a systém s aktivními stabilizátory se dokonce díky datům z navigace připravuje na následující zatáčku, aby auto nečekalo na pohyb volantem, ale už rovnou vědělo, do čeho se řítí. Na druhou stranu aktivní natáčení zadní nápravy v úhlu větším než 7° by se na ovladatelnosti a stabilitě při vysokých rychlostech a naopak manévrovatelnosti v nízkých rychlostech mělo významně projevit. Land Rover uvádí, že díky velkému natočení zadních kol a slušnému „rejdu“ přední nápravy má Range Rover Sport „poloměr otáčení jako hatchback a obratnost na silnici jako mnohem menší vůz,“ abychom citovali přesně. „Od zdi ke zdi“ by se tak měl Range Roverm Sport vytočit na méně než 13 metrech.

  Range Rover Sport

  Všechny tyhle novinky na podvozku, které asi budou „povinnou“ výbavou každého nového kusu, pokud chcete zvýraznit jeho schopnosti, najdete v paketu Stormer Handling Pack. Ten zahrnuje systém Dynamic Response Pro, řízení všech kol, elektronický řízený aktivní diferenciál s vektorováním točivého momentu za pomoci brzd a konfigurovatelné jízdní programy. Slušné terénní schopnosti by ale měly zůstat zachovány, i když ty budou záviset především na zvoleném typu pneumatik.

  V nabídce motorizací nebude chybět diesel, v tomto případě třílitrový řadový šestiválec s mild hybridní asistencí (na některých trzích dokonce bez mild-hybridu). Označení verzí D250, D300 a D350 napovídá výkon šestiválce v koních, točivý moment je 600, 650 a 700 Nm. Pohon všech kol a osmistupňová samočinná převodovka jsou u všech verzí standard. Odpůrci nafty si mohou vybírat ze dvou verzí třílitrového zážehového řadového šestiválce. Označení P360 a P400 opět vyjadřuje jejich výkon v koních a určitě to bude na důstojný dopředný pohyb stačit. Zrychlení 0-100 km/h za 6,0 sekundy, respektive 5,7 sekundy je zcela dostatečné.

  Range Rover Sport

  Pokud ale chcete přece jen něco důstojnějšího, kupte si osmiválcovou verzi P530. Jedná se o osmiválec o objemu 4,4 litru přeplňovaného dvěma turbodmychadly od BMW, který má parametry 530 koní a 750 Nm. Dvě a půl tuny těžký Range Rover Sport s ním zrychlí na 100 km/h za 4,5 sekundy a rozjede se na 250 km/h. Ještě se sluší připomenout dvě plug-in hybridní verze P440e a P510e se zážehovým šestiválcem a opravdu slušnou dynamikou v přímce. Baterie o velké využitelné kapacitě skoro 32 kWh by měla stačit na více než 100 km dojezdu v čistě elektrickém režimu. Když už jsme u dojezdu, tak hybridy mají ještě velkou nádrž o objemu 71,5 litru, diesely mají osmdesátilitrovou nádrž a verze se zážehovým motorem dokonce devadesátilitrovou. Land Rover tak nenásleduje trend moderních vozů dávat i do velkých aut absurdně malé nádrže.

  Range Rover Sport

  Hybridy a verze se zážehovými motory mají také větší brzdy než diesely. Jedinou větší nevýhodou plug-in hybridů může být snížený limit hmotnosti brzděného přívěsu na 3000 kg, jinak umí Range Rover Sport tahat 3500 kg. Interiér se nese v duchu nového Range Roveru, nechybí v nm ani nový infotainment a všechny ty věci, které v moderním luxusním SUV se základní cenou skoro 2,5 milionu korun očekáváte. A protože se jedná o model z horního spektra nabídky, Land Rover vám nabídne také široké možnosti individualizace.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

  Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

  Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz