Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Lehké, výkonné a s nádherným zvukem. Jestli máte rádi auta, tohle by v garáži nemělo chybět!

  GMA T.33 Spider | foto: GMA

  Automobilka geniálního konstruktéra Gordona Murraye přichází s třetím vozem, který kombinuje moderní řešení s přístupem jako ze staré školy. Výsledek je fantastický.

  Po T.50 a T.33 je tu třetí do party – T.33 Spider. Gordon Murray Automotive (GMA) si dává na svých autech záležet a snaží se i v dnešní době ctít správný přístup ke stavbě sportovních aut vycházející ze světa motorsportu. Model T.33 Spider byl vyvíjen souběžně s kupé T.33, sází na prakticky stejnou techniku a vyznává stejných sedm principů – dokonalé řízení, nízká hmotnost, technická vytříbenost, prémiová značka, návrat ke kráse, exkluzivita a personalizovaná cesta k zákazníkovi.

  Podobně jako kupé T.33 je i Spider postaven okolo ultralehkého karbonovému monokoku a hliníkového rámu. Odnímatelnou střechu tvoří dva lehké panely, které je možné uložit do prostoru pod přední kapotou. Další odlišností proti kupé je pak zadní okno, které je kolmé a je možné jej zasunout, abyste si mohli o to víc vychutnat zvuk atmosférického V12. Spider na váze ukáže je o 18 kg víc než kupé.

  GMA T.33 Spider

  Celohliníkový motor se suchou klikovou skříní pro GMA vyvinula společnost Cosworth. Jedná se o atmosférický V12 o objemu 3,9 litru s úhlem rozevření válců 65°, který je schopen točit až 11 100 min-1. Dosahuje maximálních parametrů 617 koní a 451 Nm, což při hmotnosti vozu pouhých 1108 kg znamená 557 koní na tunu. Díky atmosférickému náporovému plnění má motor bezkonkurenčně rychlé reakce, 90 % maximálního točivého momentu dává v rozmezí 4500 až 10 250 min-1 a určitě není bez zajímavosti, že s hmotností 178 kg se jedná o vůbec nejlehčí sériově vyráběný V12.

  Také přímo řazená šestistupňová převodovka Xtrac je vyvinuta výhradně pro T.33, váží pouhých 82 a ve světě supersportů byste nenašli lehčí. Podobně jako u závodních aut pak převodovka slouží jako nosný prvek konstrukce vozu a jsou k ní připevněna ramena zavěšení zadních kol.

  GMA T.33 Spider

  Když už jsme u podvozku, tak ten tvoří dvojitá hliníková ramena na obou nápravách, z hliníku jsou i jednoplášťové vysokotlaké plynové tlumiče. Navzdory dnešním zvyklostem nejsou adaptibilní, aktivní a kdo ví co ještě. Mají prostě jedno jediné nastavení, které je ušito na míru T.33 Spider, propůjčuje mu ideální jízdní vlastnosti a tečka. Také řízení je pěkně postaru hydraulické a nikoli elektrické. Navíc podvozek je naladěn na pneumatiky Michelin Pilot Sport 4 S, obutých na 19“ kola vpředu a 20“ vzadu. Brzdy mají karbon-keramické kotouče a šestipístkové třmeny vpředu, resp. čtyřpístkové vzadu.

  Samostatnou a nutno říci, že parádní kapitolou T.33 Spider je aerodynamika. Gordon Murrray vyznává vzhled sportovních vozů ze 60. let minulého století, a tak na T.33 Spider nenajdete žádný velký splitter, ohromné zadní křídlo a spoustu aerodynamických plošek kolem celého auta. T.33 využívá takzvaný Passive Boundary Layer Control (PBLC) systém neboli pasivní řízení mezní vrstvy. Vstupy vzduchu pro vytváření přísavného efektu vedou nízkotlaké proudění vzduchu pod auto a ten je pak přiváděn do zadního difuzoru s kanálem pro odstranění mezní vrstvy. V kombinaci s výsuvným aktivním zadním spoilerem poskytuje PBLC ideální rovnováhu mezi nízkým odporem vzduchu, vysokým přítlakem a vynikající stabilitou ve vysokých rychlostech, ať už s nasazenými střešními panely, nebo bez nich. Pro zajímavost, přítlak při rychlosti 240 km/h činí 150 kg, při maximální rychlosti 333 km/h pak 312 kg.

  GMA T.33 Spider

  GMA T.33 Spider je moderní auto ze staré školy a už jen jeho existence v dnešním světě plném elektrifikace a dalších snah proti zdravému rozumu je malý zázrak. GMA vyrobí pouze 100 kusů a každý z majitelů bude mít doma skvělé sportovní auto, jak má být – lehké, s točivým atmosférickým motorem, bez zbytečných příkras.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:00 pátek 11. srpna 2023. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   21
  • Super
   20
  • Tvl
   6
  • Sladký
   3
  • Haha
   1
  • Cože
   1
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...