Ferrari Purosangue: Nejrychlejší SUV světa ctí filozofii italské automobilky

Stejně jsme všichni věděli, že to jednou musí přijít. Alespoň že si první SUV od Ferrari ponechává atmosférický dvanáctiválec.

Ferrari se dlouho stavělo proti módnímu trendu SUV a dokonce se kdysi Sergio Marchionne, šéf Fiatu a Ferrari, vyjadřoval o modelu této kategorie s velkou nevolí. Tvrdil, že Ferrari SUV nepotřebuje a na dotazy novinářů a kolegů ohledně takového vozu se vzpínajícím se hřebcem ve znaku odpovídal jako „Jedině přes moji mrtvolu!“ nebo „No to byste mě nejprve museli zastřelit!“ Později byl však o něco smířlivější a uváděl, že automobilka stále zkoumá nové možnosti trhu a crossover by mohl přitáhnout nové klienty.

Je samozřejmě otázka, jestli značka s neustále rostoucími prodeji nutně SUV potřebuje, ale jak už je pro Ferrari zvykem, tohle není tak úplně klasické SUV jako třeba Cayenne nebo Bentayga. Jedná se spíše o velký čtyřdveřový hatchback s trochu zvednutým podvozkem. Skutečnost, že má Purosangue čtyři dveře, je rovně u sériových Ferrari naprostá novinka. Doposud byly všechny produkční modely výhradně dvoudveřové.

Ferrari Purosangue

Ferrari vytvořilo zcela novou platformu, která by mohla najít uplatnění i u dalších modelů, třeba u nějakého velkého kupé. Ačkoli novinka dostala tradiční atmosférický dvanáctiválec, prý nebude problém do této platformy zastavět i hybridní a plug-in hybridní systémy s šesti nebo osmiválci. Dvanáctiválec má objem 6,5 litru a jedná se o evoluci současného motoru známého například z modelu 812 Superfast. Dostává ze sebe výkon 725 koní a točivý moment 716 Nm, což z tohoto modelu nejvýkonnější sériově vyráběné SUV světa. Stačí to k tomu, aby z 0 na 100 km/h zrychlilo za 3,3 sekundy, na 200 km/h za 10,6 sekundy a jelo rychleji než 310 km/h.

Ferrari připravilo také novou osmistupňovou dvouspojkovou převodovku, která prý řadí rychleji a komfortněji než sedmistupňová převodovka ve starších aplikacích. Umístěna je u zadní nápravy a v komfortním režimu se umí odpojit a auto pak plachtí. Pro použití ve voze této kategorie byly první převodové stupně „zkráceny“ a naopak poslední převod „prodloužen“ pro komfortnější a ekonomičtější dálkové přesuny. Ferrari dále upravilo systém pohonu všech kol 4RM-S, který nemá klasický transfer jako většina čtyřkolek ale samostatnou malou čtyřstupňovou převodovku před motorem, která posílá výkon na přední kola. Primárně je Purosangue ovšem zadokolka a dopředu nepůjde více než 20 % dostupného výkonu.

Ferrari Purosangue

Asi nikoho nepřekvapí použití aktivního natáčení zadních kol, ale Ferrari pro nový model vyvinulo také zcela nový aktivní podvozek a z modelu 296 GTB převzalo i brzdový systém brake-by-wire. Výpis všech elektronických systémů je opravdu dlouhý a nezbývá než věřit, že Ferrari vytvořilo auto, které bude mít, i přes suchou hmotnost 2033 kg, nejdynamičtější vlastnosti ve své kategorii, ale zároveň bude použitelné a komfortní.

Interiér je sice moderní a unikátní pro tento model, ale nepřináší žádnou revoluci. Pracoviště řidiče se v zásadě neliší od toho, jaké je v tradičních modelech Ferrari, včetně možnosti nastavovat různé jízdní režimy ovladači přímo na volantu. Samozřejmě, největší změna jsou dvě plnohodnotná křesla vzadu, která nabídnou nejvíce prostoru ze všech modelů značky. A vše pak doplňuje i poměrně objemný zavazadlový prostor, alespoň na poměry Ferrari. Jistě, jeskyně jako v Octavii Combi to nebude, ale majitelé Ferrari nepotřebují nakupovat pytle brambor ve slevě a tahat na chalupu kradené dříví. Každopádně ani v GT modelech GT4CLusso nebo Ferrari Roma tolik místa není.

Ferrari Purosangue

Zajímavostí je, že Ferrari zcela rezignovalo na vývoj vlastního navigačního systému a raději nabídne funkci propojení mobilního telefonu, ve kterých jsou mapové podklady rychleji a spolehlivěji aktualizované.

O ceně se ještě Ferrari nezmínilo, ale očekává se základ někde okolo 11 milionů korun s tím, že se bude dále připlácet za individuální specifikace a úpravy. V současné době Ferrari dodává ročně zákazníkům přes 11 000 aut ročně, ale tenhle crossover by neměl prodejní koláč nějakým zásadním způsobem rozkouskovat. Ferrari ho nechce „sekat jako Baťa cvičky“ a více než 20% podíl na celkových prodejích prý mít nebude.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 pondělí 23. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • 11
  • 8
  • 7
  • 7
  • 4
  • 4