Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Dacia představila svou revoluční zbraň pro Dakar 2025

  Dacia Sandrider | foto: Dacia

  Renaultem vlastněná rumunská Dacia stáhla plachtu z auta, s nímž chce v příštích třech letech útočit na vítězství v nejtěžší soutěži světa. Nabito k tomu má parádně!

  Prototyp pro třídu Ultimate postavený ve spolupráci se společností Prodrive byl ponese jméno Dacia Sandrider a oficiálně představen byl na prezentaci v Paříži ředitelem závodního programu Denisem Le Votem. Oznámena byla rovněž trojice pilotů, kteří v pouštní soutěži Sandridery poženou za ziskem beduína pro vítěze.

  A jsou to všechno těžké kalibry – pětinásobný vítěz Dakaru Nasser Al-Attiyah, legenda světových rallye Sebastien Loeb a letošní vítězka kategorie Challenger Cristina Gutierrez. Během prezentace Dacia rovněž prozradila, že se v příštím roce nebude soustředit pouze na Dakar, ale zúčastní se celé sezony mistrovství světa v rallye.

  Dacia Sandrider

  Jak ředitel David Durand prozradil, Dacia v konstrukci Sandrideru zohlednila požadavky svých jezdců. Auto Dacie si zachovává vlastnosti stávajícího modelu Prodrive Hunter, ale je vybaven novým přeplňovaným V6 o objemu 3,0 litru, který spaluje syntetické palivo. Prodrive pomohl Dacii najít ideální rozložení hmotnosti, snížit těžiště a zavést inovativní systémy, včetně patentovaného systému tepelného managementu, který ke snížení teploty využívá infračervený pigment. Dacia plánuje v dubnu uvést Sandrider na britský trh, ačkoli první testy závodního vozu proběhnou až v červnu v Maroku. V říjnu Dacia v rámci přípravy na Dakar 2025 pojede Rallye du Maroc.

  Podle Sebastiena Loeba je vývoji auta věnována velká pozornost. „Hodně jsme diskutovali o mnoha věc, ale hlavní byl výhled z auta, protože někdy máme problém pořádně vidět, kam jedeme. Hodně jsme testovali. Myslím, že to bude mít velký přínos.“ Christina Gutierrez zase navrhla magnetické desky, které mají zabránit ztrátě kovových dílů při opravách v poušti.

  Dacia Sandrider

  Sandrider disponuje pohonem všech kol, proti Hunteru má zesílené nápravy, upravenou převodovku a vylepšené brzdy tak, aby bylo pro pilota brzdění pohodlnější a nevyžadovalo tolik síly. Manažerkou týmu bude Tiphanie Isnard, ta získala bohaté zkušenosti s Loebem a také vítězství v Dakaru se Stéphanem Peterhanselem. Technickým ředitelem bude rovněž v dálkových soutěžích velice zkušený Philip Dunabin.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...