Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Audi ukazuje svoji vizi budoucnosti aut, skysphere concept se umí natáhnout o čtvrt metru

  Audi skysphere concept | foto: Audi

  Na přehlídce elegance v kalifornském Pebble Beach nejsou k vidění jen nádherná stará auta, ale i koncepty, které mají ukazovat, co nás v blízké budoucnosti čeká.

  Elektrické Audi skysphere concept má být sportovní roadster i autonomní GT v jednom. Svým pasažérům má umět nabídnout jak sportovní svezení, tak i zážitky, které s řízením jako takovým nesouvisí. Jak to chce udělat? Má variabilní rozvor náprav!

  Audi skysphere concept

  Pokud bude auto v režimu Sports, můžete jej řídit, budete mít k dispozici volant a pedály a auto bude mít krátký rozvor a délku 4,94 metru.

  Když jej přepnete do autonomního režimu Grand Touring, volant i pedály se zasunou, rozvor je prodloužen o 250 mm stejně jako celková délka karoserie, podvozek je posazen o 10 mm výše než v případě režimu Sports a vy už si pak jen vychutnáváte hýčkající komfort a ubíhající malebnou krajinu.

  Audi skysphere concept

  Na první pohled zaujme dlouhatánská přední kapota, pod níž jsou schovány jednak komponenty elektrického pohonu, jako je nabíječka nebo DC/DC měnič, a jednak věci související se systémem prodlužování rozvoru, jako jsou servomotory, elektronika a další mechanické části. Vedle toho se tam ukrývají i dva prostory pro (na míru) vyrobené golfové bagy, bez kterých se žádný nejen kalifornský švihák neobejde.

  Audi skysphere concept

  O pohon Audi skysphere concept se stará vzadu umístěný elektromotor s výkonem 632 koní a točivým momentem 750 Nm, což auto o hmotnosti 1800 kg (rozležena je mezi nápravy v poměru 40:60) rozjede na „stovku“ za rovné čtyři sekundy. Napájení elektrickým proudem zajišťuje baterie s kapacitou přes 80 kWh a to by v režimu Grand touring mělo stačit na ujetí více než 500 km dle normy WLTP.

  Audi skysphere concept

  Že je možné prodlužovat rozvor a měnit tak charakter auta, o tom už řeč byla, ale není to jediná vychytávka na podvozku. Audi skysphere concept je vybaveno pneumatickým odpružením s tříkomorovými měchy, které mají jednotlivé komory na sobě nezávislé a lze je samostatně deaktivovat a tak měnit charakter podvozku velice komfortního po sportovní. Systém řízení steer-by-wire nemá žádné mechanické spojení mezi volantem a koly, což opět nese různé benefity v podobě možnosti volby převodu řízení nebo velikosti přenášených sil. Navíc řízena nejsou jen přední, ale i zadní kola.

  Audi skysphere concept

  Audi skysphere concept je první ze tří studií, kterými chce automobilka z Ingolstadtu nastínit své vnímání ježdění auty budoucnosti. Následovat bude ještě letos koncept grandsphere a příští rok urbansphere. Pro nás je důležité, že stále budou mít alespoň v nějakém režimu volant a bude možné je řídit.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

  Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

  Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

  Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

  Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

  Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  Komentáře

  Právě čtete

    Mohlo by vás zajímat

    Vezmeme vás na titulní stranu
    Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
    • schránka
    • Přihlásit Můj účet
    EXPRES

    jít naiDNES.cz