Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Aston Martin vykročil do nové éry sportovních aut

  Aston Martin DB12 | foto: Aston Martin

  Aston Martin DB12 k zákazníkům dorazí ve třetím čtvrtletí letošního roku, bude stát od 4 995 000 Kč a předznamenává začátek nové modelové ofenzivy značky, v jejímž rámci bude do roku 2026 představeno osm nových sportovních vozů, včetně nástupců modelů Vantage a DBS.

  Více než 80 % dílů DB12 je nových, od výraznější tváře až po přepracovaný interiér a podvozek. Širší a mnohem agresivnější vzhled, vzhled GT byl opuštěn ve prospěch výkonu a ultra-luxusu, jak říká Aston Martin. Změny na konstrukci z extrudovaného lepeného hliníku jsou rozsáhlé, torzní tuhost karoserie DB12 je vyšší, stejně jako bylo posíleno uložení podvozku do karoserie

  Když už mluvíme o podvozku výrazných vylepšení se dočkaly dynamické vlastnosti vozu, především adaptivní tlumiče, které mají mnohem širší repertoár. Vpředu jsou použita dvojitá ramena, vzadu víceprvková náprava a nové naladění tlumičů umožňuje lepší odezvu a lepší kontrolu karoserie ve všech přepracovaných jízdních režimech. Vylepšeno bylo také uložení, geometrie, stabilizátory a tuhost pružin.

  Aston Martin DB12

  Další kalibrace elektrického posilovače řízení, včetně odstranění pryžových uložení ve sloupku řízení, údajně zajišťuje větší hmatatelnost díky lepšímu pocitu a rychlejší, ale přirozené reakci. Nový elektronicky řízený zadní diferenciál je nyní propojen s inteligentním systémem kontrolou stability a předvídá, co děláte. Aston Martin tvrdí, že díky tomu by mělo být DB12 intuitivnější a přirozenější, pokud jde o dynamiku a rychlost reakcí.

  Nová 21palcová kovaná kola z lehkých slitin jsou obuta do nových pneumatik Michelin Pilot Sport S 5 a Aston Martin pracoval na vytvoření speciální směsi přímo pro DB12. Za novými koly se skrývají litinové brzdy převzaté z modelu DB11 o průměru 400 mm vpředu a 360 mm vzadu s nově naladěným posilovačem. Karbon-keramické brzdy jsou v seznamu příplatkové výbavy.

  Aston Martin DB12

  Pod kapotou DB12 je výrazně přepracovaný čtyřlitrový V8 se dvěma turbodmychadly od Mercedesu-AMG. Díky upraveným profilům vaček, sníženému kompresnímu poměru, větším turbodmychadlům a zvýšenému a vylepšenému chlazení vzrostl maximální výkon na 680 koní a maximální točivý moment na 800 Nm. Vylepšen byl chladicí systém se dvěma přídavnými chladiči namontovanými kolem centrálního chladiče a vylepšení se dočkal také chladič motorového oleje a o 56 % byl zvýšen průtok chladícího vzduchu.

  V8 spolupracuje osmistupňovou samočinnou převodovku a dále je výkon na zadní kola přenášen za pomoci karbonového kardanu a nového elektronickou řízeného diferenciálu. Díky kratšímu stálému převodu byla zlepšena akcelerace – Aston Martin udává čas 0-100 km/h 3,6 sekundy a maximální rychlost 325 km/h. Ti, kteří se těší na DB12 s V12, budou zklamáni, Aston Martin v současné době své nové Super GT s V12 neplánuje.

  Aston Martin DB12

  Některé novinky zvýšily hmotnost vozu, zejména dodatečné výztuhy a dodatečné chlazení motoru, ale kovaná kola ušetřila 9 kg a zvýšená tuhost karoserie to vynahrazují. Aston Martin uvádí suchou hmotnost DB12 1685 kg (mokrá hmotnost DB11 s V8 byla 1685 kg) a rozložení hmotnosti mezi nápravy je u DB12 v poměru 48:52.

  V interiéru toho má DB12 s DB11 jen málo společného. Zůstalo v něm několik dílů Mercedesu (například volant), ale je tam zcela nový, Astonem vyvinutý HMI systém od společnosti Best on Earth, který má bezdrátový Apple CarPlay, dotykový displej a vlastní, na míru šitou grafiku. Aston Martin je pochopitelně s modernizací spokojen, a zastaralý systém Mercedesu je minulostí. Aston Martin také oznámil spolupráci s Bowers & Wilkins, přičemž v DB12 bude mít premiéru jejich první na zakázku navržený zvukový systém s výkonem 1170 W.

  Aston Martin DB12

  Interiér DB12 s novým odvážným designem středového tunelu v sobě spojuje luxus a výkon a celkový dojem z interiéru je, že je širší a prostornější než dříve a je podstatně prémiovějším a požitkářštějším. Karbonová sportovní sedadla s povrchem z kůže a Alcantary potěší na pohled i při sezení. Ferrari a Bentley budou muset zabrat...

  Před pěti lety se svět Aston Martinu po vstupu na burzu a souvisejícím finančním propadu změnil k horšímu. Útlum si vyžádal velké zadlužení, zatímco Stroll sestavil tým, který měl napravit chyby, stabilizovat podnik a nastavit ho na cestu k úspěchu. Díky tomu, že společnost Geely zvýšila svou investici a stala se třetím největším akcionářem společnosti, by se i díky DB1 tyto temné dny mohly začít stávat minulostí.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Konec Kazmovy hry o milion dolarů? Vyhrál jsem, tvrdí streamer. Musí ale rychle k trezoru

  Posledních čtyřiadvacet hodin hry o milion dolarů se neslo v duchu velké výhry, Kazma u trezoru rozjel párty a na...

  Kazma zavřel svůj trezor, peníze nikdo nevyhrál. Co s nimi, ptá se lidí. Pošle je Martínkovi?

  Kamil Bartošek alias Kazma ukončil soutěž o milion dolarů. Za víc než měsíc se nikomu nepodařilo vyluštit šifru, s...

  Žena přistihla svého manžela, jak se uspokojuje nad OnlyFans tvůrkyní. Ta si z ní utahuje

  OnlyFans tvůrkyně a pornoherečka Yasmina Khan je známá pro svůj ojedinělý a velice zvláštní obsah. Sledující po ní...

  Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

  Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

  Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

  Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

  Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

  Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz