Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Aston Martin DBX 707 má 707 koní a chce rekord Nürburgringu

  Aston Martin DBX 707 | foto: Aston Martin

  Díváte se na zřejmě nejvýkonnější sériově vyráběné SUV světa. Ani Porsche nic takového v repertoáru nemá.

  Ačkoli Aston Martin oznámil, že od roku 2026 už nebude mít v nabídce žádné auto výhradně poháněné spalovacím motorem, ještě není všem dnům konec, pokud nějaký nový Aston Martin chcete, musí mít tradiční motor a musí to být SUV. V takovém případě na vás zbude „jen“ model DBX, určitě by vás ovšem mohla zajímat poslední novinka.

  DBX 707 je notně upravená verze celkem dobře prodávaného SUV a ta číslice nenaznačuje nic jiného než výkon v koních. Z přeplňovaného čtyřlitrového osmiválce AMG jich inženýři skutečně dostali 707. Hlavní novinka na motoru jsou turbodmychadla s ložisky s nižším třením. Jen pro úplnost, motor nabízí točivý moment 900 Nm, takže celkově parametry proti standardnímu DBX vzrostly o 157 koní a 200 Nm.

  Aston Martin DBX 707

  DBX 707 má i novou převodovku, která kombinuje klasický automat s „mokrými“ spojkami pro přenos vysokého výkonu. Původní klasický automat už na takové síly dimenzovaný nebyl. Nová převodovka mimo jiné přináší ještě rychlejší řazení a v manuálním režimu se bude chovat jako opravdový manuál a nepřeřadí, dokud od řidiče nedostane pokyn.

  Mezi další důležité úpravy patří překalibrované pneumatické odpružení, rychlejší řízení a nový je i elektronicky řízený samosvorný diferenciál vzadu se zkráceným převodem (3,27 místo 3,07 u standardního DBX). Přeprogramován byl i systém jízdní stability, ABS a další pomocníci. Aston Martin pro DBX 707 připravil nová 22“ a 23“ kola a nechybí ani karbon-keramické brzdy, které proti standardním ocelovým brzdám ušetří přes 40 kg neodpružené hmotnosti.

  Aston Martin DBX 707

  Výrobce se chlubí tím, že novinka nabídne bezkonkurenční dynamiku a že i na specifickou skupinu zákazníků, pro níž je DBX 707 určeno, byl nejbližší konkurent nespecifikované značky až příliš komfortní a „měkký“. Výrazně silnější motor se poměrně dost projevil na dynamice. Zatímco standardní DBX potřebovalo ke zrychlení z 0 na 100 km/h 4,5 sekundy, DBX 707 potřebuje ve stejné disciplíně jen 3,3 sekundy. To je už v teritoriu opravdových supersportů. Maximální rychlost prozatím Aston Martn neuvádí.

  Aston Martin DBX 707

  To, že s vyšším výkonem a kratším stálým převodem má auto trochu vyšší tabulkovou spotřebu, asi nebude potenciální zákazníky vůbec trápit. Ty spíše bude zajímat, jak tohle auto bude rychlé ve skutečném světě. Aston Martin se pokusí určitě o překonání rekordu na Nürburgringu, který mezi SUV prozatím drží Porsche Cayenne Turbo GT (s časem 7:38,9). Aston Martin ale přiznává, že to je spíše souboj pneumatik než aut jako takových. DBX 707 má sice sportovní pneumatiky, ale pořád orientované pro silniční provoz a SUV. Je ale možné, že nějaká samostatná edice dostane polookruhové gumy, na kterých už si Aston Martin na rekord troufne.

  Aston Martin DBX 707

  Nějaké další detaily? Nové sedačky a čalounění interiéru, nové barvy a také třeba nový výfuk s elektronicky ovládanými klapkami a výraznějším zvukem. Zajímavé je, že Aston Martin nechce za podle všeho nejvýkonnější sériově vyráběné SUV na světě nijak mastný příplatek. Proti standardnímu DBX za 4,7 milionu korun chce navíc v přepočtu zhruba 800 000 korun, což běžně u Astonu vysázíte na stůl za příplatkovou výbavu jakéhokoli auta. DBX 707 už je možné objednávat a první vozy k zákazníkům dorazí někdy v polovině roku.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

  Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

  Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  Komentáře

  Právě čtete

    Mohlo by vás zajímat

    Vezmeme vás na titulní stranu
    Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
    • schránka
    • Přihlásit Můj účet
    EXPRES

    jít naiDNES.cz