Sparta rozjela rasistickou přestřelku s Libercem. Pomůže trenérovi Stramaccionimu?

Kouč Sparty Andrea Stramaccioni - zdá se - neví kudy kam. | foto: ČTK

Sparta versus Liberec. V neděli ligová bitva na fotbalovém hřišti, která skončila remízou 1:1. V pondělí mediální přestřelka, v níž rezonuje rasistické téma. Jakou roli v příběhu hraje trenér Sparty Andrea Stramaccioni?

Je to zajímavé. Andrea Stramaccioni nejprve řekne, že věci, které se stanou na hřišti, tam také mají zůstat.Je to pravda, fotbal není setkání gentlemanů z nedělní školy. Pro ostré slovo, hnusnou urážku nikdo nejde daleko. V neděli v Liberci se situace podle všeho rozjela ještě více než normálně.

„Ben Chaim tady všechny fakuje, nadává nám, říká, že si naše hráče koupí jako trpaslíky na zahradu,” vykládal po utkání domácí kouč Jindřich Trpišovský.

Stramaccioni se v pondělí ozval: „Takový osobní útok od trenéra soupeře k mému hráči je neakceptovatelný. Ben Chaim čelil celých devadesát minut vulgaritám od hráčů Slovanu, včetně urážek směřujících k jeho židovskému původu. To je hodně závažné.“

Tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík pak dokonce na Twitteru napsal, že liberecký kapitán Vladimír Coufal řval na Izraelce Tala Ben Chaima slova „fucking jewish”.

Tweet sparťanského mluvčího Ondřeje Kasíka.

Tweet sparťanského mluvčího Ondřeje Kasíka.

To je samozřejmě přes čáru, ale hlavní problém je, že z této přestřelky udělal Stramaccioni zásadní téma. Místo toho, aby řešil, v jakém stavu je mužstvo, do něhož přivedl v létě posily za 350 milionů korun.

Že je v příšerném rozpoložení, ukazuje holá statistika. Letenští od začátku sezony odehráli pět utkání. Dva zápasy v pohárové Evropě, z níž záhy vyletěli po dvou prohrách s CZ Bělehrad. Tři v domácí lize – tady zapříčinily dvě remízy a jedna jediná výhra už čtyřbodovou ztrátu na vedoucí Viktorii Plzeň.

Remíza v Liberci byla vrcholem zmaru. Stramaccioni nevtiskl týmu vůbec žádnou tvář. Ano, neměl zatím moc času, ale on ho především promrhal. Zaprvé tím, že nakoupil jedenáct fotbalistů, některé z nich na totožné posty. Zadruhé, v přípravě nechtěl hrát moc zápasů, kdy mohl zkoušet.

Proto dnes neví.

V Liberci to bylo jasně vidět. Sparta nevyužila situace, kdy vedla 1:0 a soupeř byl po dvou vyloučeních v devíti lidech. Jenže Pražané v tu chvíli zkolabovali a italský kouč nezasáhl.

Samozřejmě že vysvětlení po zápase měl: „Hráli jsme patnáct minut jedenáct proti devíti. Ale byla velká chyba, že jsme nezměnili způsob hry. Pořád jsme hráli, jako by to bylo jedenáct na jedenáct, nedokázali jsme zareagovat.”

On měl být hybatelem změny, jenže nic se nestalo. Stramaccioni je zatím největší slabinou Sparty. I proto se mu „aféra Ben Chaim” (i když je samozřejmě závažná) velmi hodí.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:59 12. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  9
 • Haha
  8
 • Sladký
  8
 • Super
  6
 • Cože
  5
 • Tvl
  5


Komentáře