Komentář: Hvězdné války Slavie a Sparty může ovládnout Vrba. Proč?

  •   16:05
  • diskuse

Trenér Plzně Pavel Vrba chce dozajista vyzrát na Spartu i Slavii. | foto: Profimedia.cz

Sparta i Slavia utrácejí stamiliony. Fotbalová liga bude napínavá jako nikdy. Ale nemůže ji vyhrát suverén posledních let Viktoria Plzeň s trenérem Pavlem Vrbou? I když je v trojici favoritů za chudáka.

Bude to liga dvou pánů, nese se fotbalovou veřejností. Dokonce i kapitán Liberce Vladimír Coufal napsal na Twitter: „No, tak to vypadá, že Sparta a Slavia si letos budou hrát vlastní ligu. Ale my se nevzdáme!”Tweet libereckého kapitána Vladimíra Coufala je vypovídající.

Tweet libereckého kapitána Vladimíra Coufala je vypovídající.

Důvod je zřejmý. Sparta i Slavia rozbily kasičku a začaly nehorázně nakupovat.

Sparta: Tu 76 milionů za Izraelce Tal Ben Chaima (sám si přeje jméno s CH, protože si ho lidé jinak pletou se spoluhráčem z reprezentace, starším a známějším Tal Ben Haimem), tu 40 milionů pro trenéra Andreu Stramaccioniho a jeho tým. A tak bychom mohli pokračovat.

Slavia: Ta nakupuje protřelé skoroveterány po skončení smlouvy. Prý zadarmo. Haha! Portugalec Danny z Petrohradu je superstar, údajně dostal 2 miliony eur, tedy 52 milionů korun jen za podpis smlouvy. Ano, to odpovídá, za méně by do Česka nešel, vždyť za něj před devíti lety Zenit zaplatil 750 milionů. Také další slávistické akvizice, německý Turek Halil Altintop a Ukrajinec Ruslan Rotaň, nebyly zadarmo. Tihle frajeři mají úroveň - a samozřejmě také cenu.

V téhle smršti je tak nějak málo slyšet o Plzni, vládci posledních let. Ano, poslední ligu vyhrála Slavia, ale dlouhodobě je to Viktoria, kdo je českou jedničkou. Za posledních sedm let čtyřikrát vyhrála ligu, navíc se dvakrát prodrala do Ligy mistrů. To nezvládla Sparta ani Slavia.

Pavel Vrba podepsal smlouvu v Plzni na tři roky, autogramy si vyměnil s majitelem klubu Tomášem Paclíkem.

Pavel Vrba podepsal smlouvu v Plzni na tři roky, autogramy si vyměnil s majitelem klubu Tomášem Paclíkem.

Jenže nemá v zádech čínskou společnost CEFC reprezentovanou exministrem Jaroslavem Tvrdíkem (Slavia) či nejmladšího českého miliardáře Daniela Křetínského (Sparta). Proto je jejím největším nákupem mladý sparťan Aleš Čermák za 27 milionů. I to je na její poměry nadstandardní suma, ale zvyklosti se holt změnily.

Jenže pozor, Viktoria je tak trochu v ústraní, byť ji opět trénuje Pavel Vrba, hlavní stvořitel jejích úspěchů. Pište si, že tenhle ješitný chlap nechce skončit třetí jen kvůli tomu, že mají Slavia a Sparta víc prachů.

Vrba potichu zbrojí a na jeho straně jsou některá pozitiva.

Bývalý trenér reprezentace se vrátil na západ Čech, i když ho velmi vehementně vábila Sparta. Tam mohl mít větší plat a také možnosti posil, jenže on zvolil návrat „domů”. A teď se chce postavit mocným.

Nahrává mu to, že se vrací do známého prostředí. A další faktory.

Zaprvé motivace. Nejen jeho, ale také starých známých firem. David Limberský, Milan Petržela, Daniel Kolář, jenž se po roce vrátil, budou chtít ukázat, že nějací cizáci v pražských S nejsou víc než oni. I legendárních večírků bude méně.

Zadruhé začátek sezony. Sparta i Slavia se budou sehrávat, dávat dohromady. To je logický proces. Viktoria má vazby v mužstvu vytvořené, zautomatizované. Na začátku sezony může získat náskok a dostat se do „laufu”. Pak by ji bohatší giganti těžko naháněli.

Zatřetí česká povaha. Ta se může projevit ve sparťanské i slávistické kabině. Aha, Ben Chaim bere milion měsíčně (i víc). Aha, Danny hraje za dvojku a dostal 50 milionů bonus. Navíc nám berou místa. V Česku to dosud cizinci měli složité, pravda chodili sem jen ti druhé (spíš třetí až čtvrté) kategorie.

To vše může pomoci Plzni zbořit předpoklady a zařídit, že si Křetínský a Tvrdík řeknou: Vyhodili jsme prachy z okna.

Fotogalerie

Komentáře