Proč nemůže Křetínský vyhodit italského zmrzlináře Stracciatellu? Byl by za blbce

Majitel Sparty Daniel Křetínský nemůže vyhodit italského trenéra Andreu Stramaccioniho. I když by si to možná přál. | foto: ČTK

Hrůza. Výsledková i herní. Fotbalová Sparta na začátku sezony podělala prakticky vše, co mohla. Nový kouč Ital Andrea Stramaccioni na tom má zásadní vinu. Přesto ho nemůže majitel klubu Daniel Křetínský vyhodit.

Bilance je tristní: Dva zápasy v předkole Evropské ligy. Ani jeden gól. Prohra na hřišti Cervene Zvezdy Bělehrad 0:2, na Letné pak 0:1. K tomu domácí remíza v prvním ligovém zápase s Bohemians 1:1. Jediný gól za tři duely, a to ještě z penalty.Sparta je na začátku sezony trapná. Dobře, můžeme přijmout slova Tomáše Rosického, který odehrál dva necelé zápasy, a byl - samozřejmě - nejlepší. „I když nám to nejde, tak se holt musíme od něčeho odpíchnout, najít něco pozitivního, ale zatím nemáme od čeho,” řekl slavný sparťan, asi ten nejlepší od dob bájného Andreje Kvašňáka.

Jenže Rosický po domácí prohře s CZ Bělehrad také řekl: „Jsme ve velmi špatné situaci. Když není Sparta v Evropě, ztrácí prestiž. Pro nás to neznamená nic jiného, než že musíme dál tvrdě pracovat.”

A i on nakousl trenérův podíl na výsledcích: „Změny v sestavě jsou jedna z bolestí, která doprovází tvoření nového týmu. Když se podíváte na sestavy v posledních třech zápasech, tak každá byla diametrálně odlišná. Týmu to neprospívá. Trenér hledá něco ideálního, co nám sedne, ale to jsou všechno obrovské otazníky, které budeme poznávat až postupně.“

Italský trenér Andrea Stramaccioni začal sezonu ve Spartě šíleným stylem.

Italský trenér Andrea Stramaccioni začal sezonu ve Spartě šíleným stylem.

A jsme u jádra pudla.

Stramaccioni, jemuž se hned začalo přezdívat italský zmrzlinář, tápe. Je to vidět. Tu postaví Václava Kadlece, tu řekne, že tenhle bývalý supertalent nepracuje, že je k prdu. Jednou je kapitánem David Lafata, jindy Lukáš Mareček. A potřetí? Hraje Mareček, ale přesto má pásku Michal Kadlec.

Pozor, otázka kapitána není věc jen naoko, tenhle post je v každém týmu ultradůležitý.

Tomáš Rosický je pro sparťany modla.

Tomáš Rosický je pro sparťany modla.

Kapitánský problém však není zásadní. Hlavní je, že Stramaccioni vůbec neví kudy kam. Nezná svůj tým, pořád jen chce nové hráče. Přitom na jaře, kdy do Sparty přišel, vykládal: „Potřebuje dva až tři hráče, ale speciální.”

Realita? Nakoupil jich - zatím - deset. Speciální je možná mladík Srdjan Plavšič a Izraelec Tal ben Chaim. Ti jsou vynikající, a budou lepší. Jinak je to bída. Borci za zenitem, bez kondice, bez motivace. I tak super placení.

Sparta je prostě průšvih. Finanční, herní, marketingový.

Jenže Daniel Křetínský, matematický génius mezi českými miliardáři, pro nějž je Sparta srdeční záležitostí, nemůže v tuto chvíli zasáhnout. Musí dát Stramaccionimu šanci, protože si ho vybral a vstoupil na v Česku neprobádanou cestu. Přitom už nyní se ukazuje, že Ital má limity. A velké.

David Lafata a Tomáš Rosický po vypadnutí z Evropské ligy.

David Lafata a Tomáš Rosický po vypadnutí z Evropské ligy.

Křetínský přitom musí počkat. Jinak by byl za...

Fotogalerie

Komentáře