Komentář:Stramaccioni stvořil podivný tým. Čím Spartě v Bělehradě uškodil?

  •   9:12
  • diskuse

Italský trenér Andrea Stramaccioni si vůbec nevěděl rady s výkonem Sparty v Bělehradě. | foto: Profimedia.cz

Propadák. První zápas „nové” Sparty, v létě posílené o deset zahraničních fotbalistů, dopadl příšerně. Tým vedený italským trenérem Andreou Stramaccionim naprosto selhal v kvalifikaci Evropské ligy v Bělehradě. Proč vlastně?

Asi málokdo čekal, že podivně lepený tým hned od začátku začne šlapat. Ale že by to byla až taková bída?Sparta předvedla v Bělehradě, kde vstoupila do bojů o Evropskou ligu, zmar. Zaprvé výsledkový, prohra 0:2 je pro domácí odvetu, jež se bude hrát příští týden, málem neřešitelná. Nevypadalo to, že by Letenští byli schopni nasázet Cervene Zvezdě tři góly a žádný nedostat.

Především však herní, který dokumentují slova dvou důležitých postav sparťanského mužstva.

Tak nejprve trenér Andrea Stramaccioni, Ital, jehož nápadům neuvěřitelně podlehl majitel klubu Daniel Křetínský, začal nakupovat hráče za obří peníze. „Každý ví přesně, co má hrát,” řekl trenér.

A tady je výrok kapitána Lukáše Marečka: „Za ten výkon, co jsme předvedli, jsme si víc nezasloužili. Máme co napravovat. Byla to panika. Prvních patnáct dvacet minut jsme nehráli vůbec dobře, oni nás zatlačili, nevěděli jsme, co hrát.”

Stramaccioni mluvil o vlivu první branky, jež padla už v osmé minutě. Samozřejmě, tým to srazilo, jenže pořád bylo dost času. V něm Sparta ukázala, že je z ní nesourodý slepenec, s nímž dělá kouč podivné kejkle.

Rumun Bogdan Vatajelu nastoupil v obraně, tam opravdu není jeho místo.

Rumun Bogdan Vatajelu nastoupil v obraně, tam opravdu není jeho místo.

Tak například levý obránce Bogdan Vatajelu. Na jaře z něj udělali ve Spartě levé křídlo, i když přišel z Rumunska jako zadák. Jenže se ukázalo, že vlastně neumí bránit, což je u defenzivního hráče tak trošku problém. Vatajelu se však skvěle chytil na ofenzivním postu, má perfektní kopací i individuální techniku.

V Bělehradě ho Stramaccioni poslal do obrany, Vatajelu hořel, mohl dokonce dostat červenou kartu. A na jeho místě levého křídla se potuloval čistokrevný útočník Lukáš Juliš, jehož trenér už po půli vyhnal z placu...

Obránce Semih Kaya hrál v Bělehradě strašně.

Obránce Semih Kaya hrál v Bělehradě strašně.

Nepovedly se ani další tahy. Turecký obránce Semih Kaya je doslova příšerný, navíc si nerozumí se spoluhráči. Když udělal chybu pravý obránce Vjačeslav Karavajev, bylo to předvídatelné. Kaya mohl zaskočit, místo toho tempem fotbalového důchodce sledoval velkou šanci domácích.

Podobný výkon podal i velebený útočník Mark Janko. Rakušan je špatný pohybově, to se ví. V jedné šanci, do níž se prosadil, netrefil (byl v těžké pozici) bránu, ale především mužstvu nijak nepomáhal.

Ano, David Lafata, jenž zůstal sedět na střídačce, také není sprinter, ale vždy nechá na hřišti plíce. Napadá rozehrávku, rve se v soubojích, snaží se udržet míč. Janko? Velká nula...

Našla se nějaká pozitiva? Snad jen výkon středního záložníka, Kamerunce Georgese Mandjecka. A také fakt, že Stramaccioni neváhal vyřadit z kádru Václava Kadlece, miláčka majitele Křetínského, za nějž dal miliardář přes 70 milionů korun. Kadlec totiž smysl této investice v posledních měsících naprosto popírá.

Jinak se Sparta ukázala jako tým zmatkařů bez vedení. Na nápravu má Ital jediný týden, jinak bude český klub bez pohárové Evropy. A to by byl při letních investicích průšvih jako hrom.

Fotogalerie

Komentáře