Na pořádném jídle záleží! Teplé školní obědy zlepšují dětem prospěch

Pamlsková vyhláška se trochu komplikuje. | foto: Profimedia.cz

Fakt, že mnoho rodičů nemá peníze, aby svým dětem zaplatili teplé školní obědy, je dlouhodobě známý. Neziskové organizace i krajské úřady se s touto znepokojivou skutečností snaží bojovat a ministerstvo školství pro tyto účely před nedávnem vyčlenilo desítky miliónů korun. A to přináší své ovoce, ukazuje se, že dětem se lepší prospěch a také školní docházka.

Pod hranicí chudoby žije v Česku až 78 tisíc dětí. To je problém, který velmi negativně ovlivňuje jejich další vyhlídky do budoucna a je potřeba ho řešit. Stát se snaží situaci řešit a pomoci jim pro začátek alespoň tím, že zajistí, aby mohly chodit na školní obědybezplatně. Poměrně dost rodičů totiž nemá dostatek prostředků, aby svým potomkům mohli obědy platit. Počet školáků, kteří díky tomuto přístupu mohou na obědy chodit, se díky tomu každým rokem zvyšuje.Vyčleněno pro tyto účely bylo v letošním roce bezmála 30 milionů korun. Aby však ministerstvo předešlo tomu, že rodiče dětí peníze utratí za něco jiného na úkor svých potomků, což se v minulosti stávalo, nedá peníze do rukou přímo jim, ale několika neziskovým organizacím, které pak vše potřebné vyřídí přímo se školou.

„Pomoc je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita... Děti mají uhrazeny obědy až do konce školního roku,“ uvádí na svém webu například organizace Women for Women.

Školní obědy se rozhodlo podpořit také ministerstvo práce a sociálních věcí, které obdrželo pro realizaci tohoto projektu peníze z evropských fondů. Suma, kterou mohou školy od ministerstva získat, je 35 milionů korun, o které mohou zažádat kraje.

Výkonný ředitel nadace Drab Foundation, která se problematikou také zabývá, Andrew Stemberg, uvedl: „V prvním roce, když je dítě podporované v programu, se jeho školní docházka zvedne o deset procent.“ Je tomu tak proto, že rodiče, kteří dřív nedbali na pravidelnou účast svých potomků ve vyučování, mají nyní alespoň malou motivaci posílat děti do školy, v podobě uhrazeného stravování.

Kromě toho se školákům zlepšuje také prospěch. Důvodem je to, že nedostatečná výživa se negativně projeví také na schopnosti soustředit se. Na rozdíl od zatracované pamlskové vyhlášky tak ministerstvo školství jednou dělá něco rozumného!

Fotogalerie
Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 19. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  9
 • Super
  8
 • Cože
  7
 • Tvl
  7
 • Sladký
  6
 • Haha
  5


Komentáře