Horolezec a usměvavý sympaťák. Patrik Štěpánek je nejmladší obětí útoku v Afghánistánu

  • Trojice českých vojáků zahynula během mise v Afghánistánu.
  • Během běžné patroly se stali terčem sebevražedného atentátníka.
  • K útoku se přihlásilo hnutí Tálibán.
  • Ostatky hrdinů budou do Česka převezeny ve středu.
  • Nejmladší obětí je desátník Patrik Štěpánek (†25).
Bylo mu pouhých pětadvacet let, život měl ještě před sebou. Sebevražedný útok stoupence teroristického hnutí Tálibán ale desátník Patrik Štěpánek stejně jako jeho dva kolegové nepřežil. Co o mladém hrdinovi víme? Nebyl jen profesionálním vojákem, ale také nadšeným horolezcem a mladíkem, který se s přáteli dokázal dobře pobavit.

Všichni na ně budou vzpomínat jako na hrdiny. Trojice českých vojáků prováděla na misi v Afghánistánu zcela běžnou, ale zároveň jako vždy riskantní patrolu, během níž musela vystoupit z obrněných vozů a urazit část cesty pěšky. To se jim stalo osudným.

Zhruba devět kilometrů jihozápadně od americké letecké základny Bagrám se totiž stali obětí sebevražedného útoku, k němuž se později přihlásilo teroristické hnutí Tálibán. Následky byly fatální. Zatímco jejich kolegové – jeden americký a dva afghánští vojáci – vyvázli s těžkými zraněními, trojice Čechů na místě zemřela.

Armáda již totožnost našich hrdinů odhalila, jde o rotného Martina Marcina (†36) a desátníky Kamila Beneše (†28) a Patrika Štěpánka (†25). Všichni byli členy čtvrté brigády rychlého nasazení, konkrétně ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

Právě o posledním jmenovaném, nejmladším vojákovi Patriku Štěpánkovi, toho leccos prozrazují sociální sítě. Jeho facebookový profil nepochybně dává za pravdu zástupci náčelníka generálního štábu Jiřímu Vernerovi, který se nechal slyšet, že i přes mladý věk nebyli tento hrdina ani jeho kolegové rozhodně nezkušení.

Pětadvacetiletý Patrik Štěpánek byl nejmladší obětí sebevražedného atentátníka.

Nejenže byl Patrik Štěpánek na misi již několik měsíců, o armádu se navíc zjevně zajímal od mládí. V listopadu 2011 například sdílel článek o tom, jak čeští vojáci trénují s novými puškami na misi v Afghánistánu. Tehdy mu bylo kolem osmnácti let a neměl tušení, že se mu právě v této zemi stane láska k armádě osudná.

O pár let později, konkrétně v roce 2015, už však Štěpánek musel mít o své budoucnosti jasněji. Pochlubil se totiž, že si obstaral zbrojní průkaz skupiny D a E. Právě skupina D slouží k výkonu zaměstnání nebo povolání, nepochybně si tedy „zbroják“ dělal kvůli vstupu do armády.

Patrikův život se však netočil jen kolem zbraní a války. Soudě podle fotky z minulého léta byl také vášnivým horolezcem, který s profesionální výbavou zdolával ty nejvyšší vrcholy hor.

Patrik kromě vojáka také vášnivým horolezcem.

Navíc rozhodně nešlo o drsňáka, který se s nikým nemazlil a šel z něj strach. Patrik byl naopak sympaťákem, který se společně přáteli uměl dobře pobavit. Svědčí o tom například starší fotografie s žertovnou maskou, pod níž s kamarády diskutuje o bujarém večírku z uplynulého víkendu.

Že se Patrik Štěpánek uměl dobře pobavit, ukazuje i tato fotografie z jeho Facebooku.

Že byl Patrik usměvavým dobrákem, pak jasně dokazuje i společná fotografie s babičkou, na níž se oba smějí do objektivu.

Takhle se sympatický Patrik fotil s babičkou.

Po plzeňském rodákovi tak společně s celou zemí truchlí především i jeho nejbližší a řada kamarádů. Ostatky všech tří hrdinů do Česka dorazí ve středu, aby se s nimi mohla celá země rozloučit. 

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:04 úterý 4. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • 30
  • 17
  • 14
  • 7
  • 6
  • 5