Komentář: Proč Slavia předjela formuli 1?

Šestý tým fotbalového světa byl pokořen. Slávistická horda válečníků neuvěřitelně zvládla odvetu osmifinále Evropské ligy a vyřadila španělskou Sevillu gólem minutu před koncem prodloužení. Je to famózní úspěch.

V listopadu 2017 přišel z Liberce do Slavie Jan Nezmar. Obsadil post sportovního ředitele. Pro klub s bohatým čínským vlastníkem v zádech to byla trefa.

Gól, kterých dal sám Nezmar v profesionální kariéře více než stovku, a proto je členem tolik ceněného Klubu ligových kanonýrů.

Klíčová chvíle: Ibrahim Traoré rozhoduje minutu před koncem prodloužení o postupu Slavie přes Sevillu. Její brankář Tomáš Vaclík si na míč sáhl, ale nezastavil ho.

„Chci vyrábět fotbal, který bude mít úspěch,“ pronesl na začátku angažmá ve Slavii.

Jeho slova se za patnáct měsíců zhmotnila. Slavia jde tvrdě po mistrovském titulu, ligu vede před Plzní o šest bodů. Především ale postoupila do čtvrtfinále Evropské ligy.

V osmifinále vyřadila Sevillu a nezastavilo ji ani několik zádrhelů.

První gól Slavie v odvetě se Sevillou vstřelil Michael Ngadeu.

Tím prvním bylo, že ani jednou neudržela vedení. Druhým, že v osmé minutě první části prodloužení inkasovala gól na 2:3. V tu chvíli měla dvaadvacet minut na dva zásahy.

Připomeňme, že proti Pražanům stál klub, jenž Evropskou ligu vyhrál pětkrát za posledních třináct let.

„Sevilla je fotbalová formule 1,“ velebil soupeře slávistický asistent Zdeněk Houštecký.

Přesto byla Slavia na konci závodu první, rozhodující branku vstřelil ve 119. minutě Ibrahim Traoré.

„Slávisté budou asi na příštím srazu reprezentace v lepší náladě než já,“ utrousil pak hořce Tomáš Vaclík, český brankář španělského velkoklubu.

Budou.

Mick van Buren vyrovnal v prodloužení na 3:3.

Proč se tak stane, vrací příběh zase na konec roku 2017. Nezmar tehdy tvrdohlavě požadoval změnu trenéra. Byť mužstvo dovedl Jaroslav Šilhavý na konci jara stejného roku k titulu v české lize, nový sportovní ředitel měl jinou představu.

Z Liberce chtěl dotáhnout svého letitého souputníka Jindřicha Trpišovského. Povedlo se mu to, byť uvnitř Slavie nebylo zrovna jednoduché tuto změnu prosadit.

Trenér Jindřich Trpišovský by si ve čtvrtfinále přál soupeře z Anglie. Na výběr je Chelsea a Arsenal.

Například tehdejší ředitel Martin Krob byl výrazně proti. Dnes je z Kroba v uvozovkách jen člen dozorčí rady, který nemá takový vliv na každodenní chod klub a především prvního mužstva.

To byla jedna z válek, již duo Nezmar–Trpišovský vyhrálo i tak, že Nezmar několikrát pohrozil odchodem, pokud nebudou jeho pravomoci tak silné, jak si představuje.

Slavii se však sázka na dvojici Nezmar–Trpišovský vyplácí. Sevilla vskutku patří do elitní společnosti nejlepších týmů Evropy. Přesto ji tým dal ve dvou utkáních šest branek a navíc dokázal otočit nepříznivý běh věcí v prodloužení odvety.

Obránce Ondřej Kúdela si oslavu postupu pořádně vychutnal.

„Doufám, že to hlavní ještě přijde, máme velké cíle,“ řekl po triumfu Trpišovský.

Jeho Slavia ukazuje, že nic není nemožné.