Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Expres řeší šikanu u školského ombudsmana: Marně! Ten člověk nereaguje

    • Šikana učitelky z pražské průmyslovky hýbe celým Českem
    • Pedagožka zemřela poté, co si na ni dovolovali neukáznění žáci
    • Případ řeší ministryně školství i magistrát Prahy
    • Jediným, kdo se nevyjadřuje, je školský ombudsman Zeman
    • V Evropě se jedná o ojedinělou funkci a ani česká veřejnost netuší, že existuje
    • Kdo to je? Proč mlčí? K čemu je jeho úřad dobrý?

    Eduard Zeman se o šikaně v Třebešíně bavit nechce. | foto: koláž Expres.cziDNES.cz

    Školský ombudsman Eduard Zeman je kritizován za to, že mnoho lidí vlastně nejen vůbec neví o existenci jeho úřadu, ale ani to, že se na něj mohou obrátit v případě šikany na škole.Vyzkoušeli jsme tedy jak rychlá je odezva tajemného ombudsmana a jak přesně je schopen pomoci. No, nic moc.

    Jmenuje se Eduard Zeman, je to školský ombudsman a většina lidí vůbec netuší, že taková funkce u nás existuje. Pravda, mají proč, jelikož tento post je v Evropě ojedinělý. A kdy jindy by měl být tento tajemný muž viděn, než v případě nejtěžším - šikany na škole?

    Zájem o působení školského ombudsmana v úřadě se zvýšil poté, co se Eduard Zeman odmítl vyjadřovat k šikaně učitelky na průmyslové škole v Třebešíně, která zemřela poté, co si na ni dovolovala parta grázlíků.

    Za tento postoj ve stylu „mrtvý brouk“ se na něj snesla kritika například od předsedy studentské České středoškolské unie Štěpána Kmenty.

    Funguje tedy nebo nefunguje školský ombudsman? Rozhodla jsem se to zjistit a panu ombudsmanovi zavolat a zeptat se ho na několik otázek na téma šikany. Telefon zvedla asistentka a sdělila mi, že mám otázky sepsat a poslat je na e-mail.

    Se školským ombudsmanem jsem tedy nemohla z pozice novinářky mluvit. Rozhodla jsem se tedy zahrát si na uvědomělého občana, který chce nahlásit šikanu na fiktivní škole.

    Jaký byl postup? Tragédie!

    1. Nejprve jsme si na pana Zemana našla telefonní číslo na stránkách Ministerstva školství a zavolala jsem

    Paní na druhém konci sluchátka mi řekla, abych svůj problém sepsala a poslala poštou nebo na e-mail.

    Fotogalerie

    Především mi ale úřednice nezapomněla sdělit, že je lepší obrátit se rovnou na Českou školní inspekci, protože ta může ve škole udělat kontrolu.

    Což je absolutně k ničemu, pokud jste žák nebo student a chcete řešit problém tyranizování ve škole.

    Vaším zájem je totiž problém řešit ihned a ne ho někde sepisovat do slohové práce.

    Pakliže vás někdo odkáže na nějakou inspekci, čímž vám dá najevo, že se vaším problémem nehodlá zabývat, vzdáte to rovnou.

    2. Případ šikany jsem tedy bez názvu školy a detailů sepsala a poslala ho na příslušný e-mail

    Písemné odpovědi se mi dostalo celkem rychle. Z úřadu se mi ozvali asi do hodiny.

    3. Jako odpověď jsem dostala dlouhý soupis paragrafů

    Odpověď z kanceláře školského ombudsmana byla plná paragrafů, nic neříkajících pouček, a až na konci byl popsán postup, respektive doporučení, co dělat, jsem-li svědkem šikany.

    Mám se nejprve obrátit na vedení školy, a když tam neuspěji, je jako další v pořadí Česká školní inspekce. A když ani tam nepochodím, pak teprve přichází na řadu školský ombudsman. Ten je v tom případě tedy až třetí v pořadí.

    K čemu tedy jeho veřejná funkce slouží? Za co je placen?

    4. A co jsem se tedy dozvěděla?

    Je to sice neuvěřitelné, ale musím konstatovat, že rada z kanceláře školského ombudsmana prostě zní tak, že se mám raději rovnou obrátit jinam.

    To ovšem pochybnosti o tom, zda je pan Eduard Zeman zaneprázdněn pomáháním žákům, jejich rodičům a učitelům, příliš nerozptýlilo. Takový přístup člověka odradí! Možná dokonce na řešení problému rezignuje úplně.

    K čemu je nám pak vlastně školský ombudsman Eduard Zeman?

    Ví vůbec někdo, k čemu tahle funkce vlastně slouží? Když se řešil případ mrtvé učitelky, kterou týrali její vlastní žáci, školský ombudsman Zeman mlčel. Nepromluvil ani tehdy, když se na něj obraceli s dotazy novináři z ČT a Radiožurnálu.

    Školský ombudsman Eduard Zeman má ve školství plnit obdobnou roli jako veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

    Zeman zkrátka mlčí a mluví za něj jeho asistentky, které vám dlouze a trpělivě vysvětlují, že má jejich šéf moc práce, že vlastně nemá žádné pravomoci, aby někomu z vás pomohl, a že bude nejlepší, když se obrátíte jinam.

    Jinými slovy vás slušně a ochotně pošlou... do JINAM!

    Zemanův úřad tvrdí, že řeší přes 120 případů šikany ročně, což je cca 5 hlášení denně. Když jsme chtěli nahlásit jen jeden jediný případ, byl to neskutečný problém.

    Jak je to možné? Proč neexistuje něco jako horká linka, kam okamžitě oznámíte problém a ombudsman začne jednat? Kdo se má obracet na ombudsmana? Škola, žáci, rodiče? Proč Zeman nevysvětlí do médií, jaké kompetence má jeho úřad, a jak se na něho obracet?

    Proč se aktivně neúčastní debaty nad případem, který otevírá problematiku šikany v českých školách?

    Znáte někoho, kdo svůj problém se školským ombudsmanem řešil? Máte s tímto úřadem a neviditelným mužem v jeho čele nějaké zkušenosti? Napište nám na tip@expres.cz.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 čtvrtek 30. června 2016. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      49
    • Super
      26
    • Cože
      19
    • Sladký
      16
    • Tvl
      16
    • Haha
      13