Rasismus na Oscarech: Protest černochů je vydíráním, už štvou i kolegy

Již před více než týdnem jsme vás informovali o bojkotu účasti afroamerických umělců na předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění. A kdo by si myslel, že se aféra zamete pod koberec, ten se tedy šeredně mýlí! Kauza „bílé Oscary“ nabývá každým dnem větších a větších rozměrů. Vyjádřil se k ní dokonce i prezident Obama.

14. ledna vyhlásila Akademie filmového umění nominace na Oscara pro rok 2016 a započala tím největší skandál v historii udílení cen.

Samotné kořeny konfliktu však sahají do minulého roku, kdy mnoho z afroamerických umělců pocítilo křivdu ohledně seznamu nominovaných.

To vygradovalo právě letos, kdy se na listu opět žádný z černošských herců neobjevil, což vyvolalo prudkou reakci zejména herečky Jady Pinkett Smith, manželky Willa Smithe, a režiséra Spika Lee. Ten se na svém instagramu vyjádřil slovy: “Čtyřicet bílých herců za dva roky v hereckých kategoriích a ani špetka pepře? To jako že my neumíme hrát?! WTF?!“

Dalším ze strůjců odporu je režisér Spike Lee. Svým výrokem doslova šokoval.

Do boje se postupně pouští stále více umělců. V jejich čele stanul i herec a režisér Will Smith, který se rozhodl spolu se svou ženou tasit zbraně a vyzývá černošskou komunitu k bojkotu.

To rozohnilo britskou herečku a také jednu z nominovaných Charlotte Rampling, která se nechala slyšet, že černošský bojkot je naopak rasismem vůči bělošským umělcům. Ian McKellen zase ironicky podotkl, že by se při udílení cen měl brát ohled i na homosexuální umělce, kterých je v nominaci po málu.

Britskou herečku Charlotte Rampling postoj afroamerických umělců rozčílil. Dokonce se za své výroky posléze musela omluvit.

McKellenův výrok spustil na Twitteru vlnu posměšných reakcí, které prosazují poměrné zastoupení také hispánců, asiatů a křesťanů.

Herec známý zejména jako Gandalf z Pána prstenu se k celé situaci postavil s humorem.

Naopak opačný názor vyjádřil George Clooney, držitel dvou zlatých sošek, který řekl, že před 10 lety bylo mezi nominovanými o dost více afroameričanů. Apeluje tedy na porotu, aby se zlepšila a vkládala do svého hodnocení více rozmanitosti.

George Clooney se k věci staví diplomaticky, spíše však straní těm bojkotujícím..

Po svém se s kauzou potýká prezidentka Akademie, Cheryl Boone Isaacs, která v reakci na černošký skandál začala okamžitě činit organizační opatření, jež spočívají zejména ve změně obsazení hlasovací komise ve prospěch národnostních menšin.

Naštěstí plánované změny zatím nevykazují znaky toho, že by měly být zaváděny kvóty nebo rozšířeny seznamy nominovaných. Ovšem co není, může být.

Do bojkotu se navzdory výzvám svých kolegů nezapojuje moderátor udílení cen Oscarů, Chris Rock. Afroamerický komediální herec se zaměřuje zejména na politickou satiru a černý humor, proto můžeme očekávat, že si při slavnostním galavečeru neodpustí několik provokativních poznámek a nezaváhá pobavit publikum na účet černých protestantů.

Sám se ke kauze vyjadřoval již minulý rok, kdy řekl, že je to prostě průmysl bílých, stejně jako je NBA průmysl černochů. Nevidí v tom tedy žádnou křivdu.

Letošní ročník bude uvádět herec Chris Rock.

Situace je tak vážná, že se k ní dokonce vyjádřil i prezident Obama. Myslím, že debata kolem Oscarů je pouze odrazem rozsáhlejšího problému. Jste si opravdu jisti, že každý má stejnou šanci? Je třeba sledovat talent a poskytnout všem zúčastněným rovné podmínky,“ nechal se slyšet prezident Spojených států.

Barack Obama

Ceremonie se bude konat 28. února v Los Angeles a není pochyb o tom, že tím skandál neskočí!

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:05 neděle 29. května 2016. Anketa je uzavřena.

  • 292
  • 52
  • 44
  • 44
  • 44
  • 41