Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Pánek z Člověka v tísni nemá s uprchlíky problém: Ročně jich pár tisíc přijměme

    Šimon Pánek je jedním ze studentských vůdců Sametové revoluce, dnes ředitel neziskovky Člověk v tísni. | foto: Facebook

    Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek je známý jako člověk, který na rozdíl od některých politiků nevnímá současnou uprchlickou krizi jako neřešitelný problém, ale spíše jako příležitost. Česká republika má podle něho v tomto ohledu velký nevyužitý potenciál. „Nejsme zvyklí na imigraci z východní Asie, kromě Vietnamu, nebo afrických zemí, protože Česká republika se chová po celých těch třicet let poměrně uzavřeně,“ říká Šimon Pánek v pořadu Štrunc! serveru info.cz.

    Slova ministra vnitra Milana Chovance na adresu nepřijímání uprchlíků vnímá jako předvolební agitaci. „Ví, že poté, co on a jiní politici usilovně strašili obyvatele České republiky, že se máme bát uprchlíků, že s nimi přichází nebezpečí, že se neintegrují, že ty čtyři tisíce lidí budou znamenat ohrožení České republiky, zatímco v Německu 800 tisíc znamená problém a těžkou situaci, nicméně Angela Merkelová vysvětlila, jak to chce řešit, a vyhraje pravděpodobně volby,“ myslí si Šimon Pánek s tím, že v zahraničí probíhá debata na dané téma mnohem poučeněji a profesionálněji. A to jak na politické, tak mediální úrovni.

    Bezpečnost a mezinárodní terorismus není otázkou migrace a skuteční teroristé nemusí přicházet s igelitkou přes balkánské hranice. Přesto Pánek uznává, že se najdou jedinci, kteří mohou být pro terorismus naverbováni a představují potenciální nebezpečí. Přesto prý terorismus jako takový nesouvisí přímo s uprchlíky.

    „Terorismus není otázka uzavření Evropy. Evropa potřebuje imigraci, je nedostatek pracovních sil především v méně kvalifikovaných pozicích. Evropa, kdyby šlo jen o nás, tak se vylidňuje, když se podíváme na amortalitu. Za posledních 20 let přišlo dvacet pět milionů lidí, kteří tady žijí, pracují, kteří přispívají a obohacují naše země. Ti lidé se stávají Evropany a stávají se jednou z pohonných hmot naší ekonomiky,“ dívá se na problematiku optimisticky ředitel Člověka v tísni.

    Přehnaný strach občanů naší republiky z migrantů je prý nelogický už proto, že je jich u nás minimum, naše společnost s nimi nemá zkušenost. „Bojíme se, protože nemáme zkušenost, je tam spousta přínosů. Za poslední dva roky přišlo do Rakouska, které má podobný počet obyvatel jako my, 140 tisíc lidí a pravděpodobně to zvládne. My bychom nezvládli pět tisíc lidí? To máme tak malé sebevědomí?“ ptá se Šimon Pánek.

    Česká republika je pouze tranzitní, a nikoliv cílovou zemí uprchlíků, a zatímco v Německu musí zvládat stovky tisíc migrantů, u nás by šlo jen o pár tisíc. Navíc prý máme pozitivní zkušenost, když u nás bylo v devadesátých letech v konkrétních obdobích až 40 tisíc utečenců z válkou sužovaných zemí bývalé Jugoslávie.

    „My bychom spíš měli nabídnout ten prostor, každý rok několik tisíc lidí přijmout a integrovat, tak jako jsme integrovali lidi z Balkánu. Zvládli bychom to, dokázali bychom to, pokud bychom se bavili o tom, jak jim najít práci, bydlení. My se nebavíme o tom jak, protože se nedostaneme přes tu zjednodušenou populistickou polarizaci. Pro část politiků je jednodušší se vyfotit s puškou a říct: Ne, nikoho nepřijmeme!“ kritizuje současný stav šéf neziskovky Člověk v tísni.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 19:22 pátek 13. října 2017. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      183
    • Tvl
      52
    • Super
      29
    • Cože
      12
    • Haha
      10
    • Sladký
      9