Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

jít naiDNES.cz

Ze zákulisí seriálu Třetí patro: Herci hráli opilí, komu režisér dohazoval vlastní dceru?

Ze zákulisí legendárního seriálu Třetí patro | foto: Expres.cz

Šestidílný seriál Třetí patro se jevil jako bezproblémový projekt, který měl sice během natáčení několik excesů v podobě alkoholových dýchánků, ale jinak se neudálo nic neobvyklého. Až s odstupem času se ukázalo, že dva herce spojilo kromě natáčení i společné životní neštěstí.

V osmdesátých letech natáčela tehdejší Československá televize seriály, které měly potenciál zaujmout co možná největší počet diváků. Tvůrci proto čerpali z běžných situací, které mohli lidé u televizních obrazovek posléze přijmout za své.

Jedním z takových – nutno dodat, že velmi povedených – seriálů byl i ten o mistrovi odborného výcviku Martinu Brázdovi, který se vrací z vojny a nastupuje na místní učiliště jako učitel.

Martin Brázda (Lukáš Vaculík) se vrací z vojny a nastupuje na jedno pražské...

Martin Brázda (Lukáš Vaculík) se vrací z vojny a nastupuje na jedno pražské učiliště. Ředitel mu svěří třeťáky. Ti jsou ale jen o pár let mladší, než je on. Je jasné, že získat si respekt bude pořádná fuška.

Ano, řeč je o Třetím patře, kde se blýskl Lukáš Vaculík (56). Původně se ale tato hvězda filmů Láska mezi kapkami deště a Láska z pasáže neměla vůbec před kamerou natáčeného projektu objevit. Režisér Karel Smyczek (68) si totiž na první dobrou vybral Martina Stropnického (62). 

Nakonec však sáhl po Vaculíkovi, který byl mladší o šest let, a to kvůli jediné scéně! „V pasáži, kde si mistra pletou s učněm, nevypadal Martin věrohodně. Lukáš měl mladistvější vzhled,“ krčil rameny režisér seriálu.

Aktéři žili bujaře

Vzhledem k tomu, že Třetí patro spadalo pod tvorbu někdejší televizní redakce pro děti a mládež, sešlo se při natáčení mnoho studentů konzervatoře i absolventů DAMU.

Markéta Fišerová patřila k nejkrásnějším českým herečkám. V seriálu Třetí patro...

Markéta Fišerová patřila k nejkrásnějším českým herečkám. V seriálu Třetí patro hrála velmi citlivou vychovatelku Růžičkovou, která pomáhá Brázdovi (Vaculík) krotit divoké učně.

Kromě Lukáše Vaculíka se tak na obrazovce můžeme setkat s dnešními stálicemi, jako jsou Michal Suchánek (52) nebo Jiří Langmajer (51). Herci, jimž bylo v průměru třiadvacet let, se však dokázali ve volnu pořádně odvázat, což přinášelo štábu značné problémy.

Sígra Mikyho skvěle zahrál Antonín Duchoslav.

Sígra Mikyho skvěle zahrál Antonín Duchoslav.

„Někdy jsem si musel hodit mladé herce do latě, protože probdělé noci na nich byly před kamerou znát,“ prozradil Smyczek.

Jeho tvrzení ostatně potvrzuje i Lukáš Vaculík: „Je to pravda. Začal jsem tehdy hulit, pít a jediným pohybem byl fotbal. Byl jsem z toho bujarého života úplně nateklý a zavodněný!“

Při natáčení se sešla výborná parta mladých herců, kteří si prázdninové...

Při natáčení se sešla výborná parta mladých herců, kteří si prázdninové natáčení náležitě užívali.

Poslední role krásné herečky

Stejně jako pro některé bylo Třetí patro pomyslným odrazovým můstkem do první ligy české kinematografie, pro jiné znamenalo roli poslední.

Řeč je o Markétě Fišerové (57), která měla všechny předpoklady stát se uznávanou herečkou a role vychovatelky Růžičkové ji mohla k vysněnému cíli ještě přiblížit.

Pak přišel ale únor 1986, tedy necelý rok po natočení tohoto seriálu, a Markétu postihla v den jejích šestadvacátých narozenin mozková příhoda. Od té doby je připoutána na invalidní vozík.

Při natáčení se sešla výborná parta mladých herců, kteří si prázdninové...

Při natáčení se sešla výborná parta mladých herců, kteří si prázdninové natáčení náležitě užívali.

Režisér chtěl provdat dceru

Podobně pohnutý osud postihl i dalšího herce, který v příbězích o mladých lidech hrál, Jana Potměšila (51). Tomu se stala osudnou noc v roce 1989, kdy měl autonehodu. Jen o vlásek unikl smrti a nyní je (stejně jako Markéta) na dolní končetiny ochrnutý.

Byl to ale právě představitel Vojty Krále, jehož měl režisér ze všech dospívajících herců nejraději. A to tak moc, že ho chtěl přijmout do rodiny.

„Honzu jsem měl moc rád. Dokonce tak, že jsem mu chtěl dát za manželku svou dceru. A toho si mohl opravdu cenit, protože mám jen jednu,“ smál se režisér.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:01 pondělí 7. října 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  188
 • Trapas
  60
 • Haha
  53
 • Sladký
  50
 • Tvl
  49
 • Cože
  46

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat

   Vezmeme vás na titulní stranu
   Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
   • schránka
   • Přihlásit Můj účet
   EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Speed
  • jít naiDNES.cz